یک پنجره برای بهتر زیستن

افزایش هوش به روش غیرمعمول

افزایش هوش - تقویت حافظه

وقتی صحبت از افزایش هوش می‌شود اکثر ما به سراغ تکنیک​های تقویت حافظه و مهارت‌های ذهنی می​رویم. روش‌هایی که همگی با استفاده از مغز سر و کار دارند مثل بازی‌های فکری، حفظ کردن و حل مسئله؛ تمریناتی که سعی دارند ماهیچه‌های ذهن ما را تقویت کنند و البته مفید هم هستند. اما آیا روشی هم هست که بدون نیاز به سوزاندن فسفر زیاد و بدون مصرف سی​پی​یوی مغز بتوان هوش را زیاد کرد؟

یک تزریق جادویی به ذهن

اگر بدانیم که ما انسان‌ها به طور متوسط تنها از درصد بسیار کمی از پتانسیل‌های مغزمان استفاده می‌کنیم آن وقت می‌فهمیم که ما همین الآن هم باهوش هستیم! و افزایش هوش تنها به معنی افزایش استفاده صحیح از همین توانایی‌های ذهنی​مان است. یعنی باهوش‌تر بودن بیشتر به این معناست که قابلیت‌های ذهنی​مان را بهتر مدیریت کنیم تا اینکه بخواهیم یک چیز جادویی به نرون​های ذهن تزریق کنیم که باهوش‌تر شوند. اجازه بدهید یک مثال بزنم.

جادوی تمرکز

یک شرکت را در نظر بگیرید که از تعداد زیادی کارمند تشکیل شده و در پایان این هفته یک برنامه‌ی بسیار مهم دارد. مثلاً موعد تحویل یک پروژه رسیده یا یک همایش بزرگ در پیش دارد و انتظار دارد که کارمندان همه‌ی توجه و انرژی خود را روی آن بگذارند. اما متأسفانه این‌طور نیست.

یکی از کارمندان در آخر این هفته مهمانی بزرگی در پیش دارد و متأسفانه سخت به دنبال سفارش غذا، پیدا کردن رستوران خوب، ارسال کارت دعوت و مواردی از این دست است. کارمند دیگر نیز از بد حادثه امتحان پایان‌ترم داشته و مشغول مطالعه​ی امتحان است. به همین ترتیب کارمندان دیگر هم مشغول مشکلات دیگر هستند: یکی مادرش راهی بیمارستان شده، یکی قرار است خواستگار برایش بیاید، یکی گرفتار طلبکاران است و الی آخر. حالا مهم نیست کارمندان این مجموعه چقدر باهوش و توانمند هستند وقتی آن‌ها مشغول کاری که باید باشند نیستند، عملکرد شرکت نیز ضعیف است. همین موضوع دقیقاً در مورد ذهن ما نیز صادق است.

ذهن ما از نرون​های زیادی تشکیل شده که همگی مشغول فعالیت هستند. بخش مهمی از باهوش بودن این است که در هر زمانی این نرون​ها مشغول کاری باشند که باید باشند، نه فعالیت​های جانبی دیگر! اگر نرون​های ذهنی ما درگیر مسائل جانبی باشند، آن وقت به نظر می‌آید ما باهوش نیستیم درحالی‌که فقط عملکرد ذهنمان را مدیریت نکرده‌ایم.

فرض کنید سر جلسه‌ی امتحان و مشغول حل یک مسأله ​ی ریاضی هستیم. بخشی از نرون​ها دارند چهره‌ی وحشتناک معلم را تصور می‌کنند وقتی یک خط قرمز روی پاسخ‌های ما می‌کشد و یک نمره‌ی زیر ده روی برگه‌ی ما می‌گذارد. بخشی دیگر از نرون​ها مشغول تصور چهره‌ی وحشتناک پدر هستند وقتی برگه‌ی امتحان را در دست دارد و با انگشت اشاره به ما می​گوید چرا درس نخوانده‌ایم.

بخشی از نرون​های دیگر نیز مرتب این جمله را تکرار می‌کنند که “از ریاضی متنفرم، ریاضی را نمی‌فهمم، سؤالات سخت است، کی این امتحان تمام می‌شود” ، بخشی از نرون​ها هم در حال تصور روزهای خوب تابستان هستند که دیگر از امتحان خبری نیست! و خلاصه نرون​های ذهنی ما هر کدام مشغول یک فعالیت هستند بدون اینکه روی کار اصلی یعنی حل مسأله تمرکز کنند. بنابراین ما متهم می‌شویم که باهوش نیستیم درحالی‌که ذهنمان در آن بازه کلی فعالیت داشته است اما فعالیتهای نامطلوب.

پیشنهاد میکنم حتما مقاله چرا هر چه تلاش میکنم ثروتمند نمیشوم؟ را مطالعه نمایید.

افزایش هوش و تقویت خلاقیت و نوآوریافزایش اعتماد به نفس

بخش مهم دیگری از هوش به خلاقیت و نوآوری ما برای بیان ایده‌های بکر و تازه مربوط می‌شود. اما همین خلاقیت هم خودش تابع این است که شجاعت و اعتمادبه‌نفس کافی برای پذیرش و بیان ایده‌های خود را داشته باشیم. تصور کنید سر محیط کار هستیم و یک ایده‌ی بکر به ذهنمان می‌رسد. می‌خواهیم این ایده را مطرح کنیم اما ناگهان دچار ترس می‌شویم.

بخشی از نرون​های ذهنمان چهره‌ی همکاران را تجسم می‌کنند که با صدای بلند به ما می‌خندند و می‌گویند “فکر کردی این ایده به ذهن خودمان نرسیده بود”. بخشی دیگر چهره‌ی مدیر را تجسم می‌کنند که با حالت عاقل اندر سفیهی به ما نگاه کرده فریاد می زند “تو واقعاً چی فکر کرده‌ای با این ایده‌ی مسخره؟”. بخشی دیگر از نرون ها هم چهره‌ی پدر را به خاطر می‌آورد که در کودکی به افکار ما پوزخند زده است.

بنابراین نهایتاً تصمیم می‌گیریم که از دادن ایده و خلاقیت‌های زیادی پرهیز کنیم. به این ترتیب کم‌کم می‌پذیریم که انقدر ها باهوش نیسیتم. و همین باور خودش موجب می‌شود در موقعیت‌های بعد سراغ پتانسیل‌های ذهنی خود نرویم و اصلاً به خودمان زحمت خلاق بودن ندهیم. و خلاصه ماهیچه‌های ذهنمان را از آنچه هستند تنبل تر کنیم.

افزایش هوش و تصمیم گیری درست

بخش دیگری از هوش این است که در موقعیت‌های مختلف درست تصمیم بگیریم. وقتی در موقعیت‌های مختلف بهترین تصمیم ممکن را می‌گیریم خود را باهوش قلمداد می‌کنیم.

حال تصور کنید در حال یک معامله‌ی تجاری هستید و باید ذهن خود را تیز کنید که یک معامله‌ی درست را جوش دهید. اما در همین حین بخشی از نرون​های ذهن مشغول تداعی صدای مادرتان هستند که همیشه می‌گفت “تو خیلی ساده‌ای و گول می‌خوری”. بنابراین تصمیم می‌گیرید نرخ معامله را بالاتر ببرید.

اما در همین حین سلول‌های دیگری هم مشغول تداعی صدای پدر هستند که همیشه می‌گفت “تو چقدر جاه‌طلب و بلندپروازی”. بنابراین سردرگم می‌شوید. اعتمادتان را به قوه‌ی تحلیل و تصمیم‌گیری خود از دست می‌دهید. وسط این سردرگمی هستید که بخشی دیگر از نرون​ها فریاد می‌زنند “زود باش تصمیم بگیر تا همه متوجه بی‌عرضگی تو نشده‌اند” . و خلاصه نرون​ها به جای پرداختن به محاسبات برای انجام یک معامله درگیر مدیریت هیجانات و افکار ذهنی هستند.

راز اصلی افزایش هوش 

بنابراین یک راه خیلی ساده برای باهوش تر شدن این است که یاد بگیریم چطور سلول‌های ذهنی مان را هماهنگ و همسو کنیم و از افتادن در دام افکار و هیجانات منفی و بی‌ارتباط خودداری کنیم. بخش مهمی از باهوش بودن اساساً این است که به هوش و حافظه​ ی خود ایمان داشته باشیم و از ابراز آن نترسیم. بخش مهمی از باهوش بودن این است که نگران قضاوت دیگران نباشیم و ذهنمان را صرف خوددرگیری نکنیم. اما چگونه می توانیم یه این ویژگی ها دست یابیم؟

پیشنهاد میکنم مقاله ی سابلیمینال چیست؟ پیامهای زیر آستانه روشی ناآگاهانه برای تغییر باورها بخوانید

روش ساده ی  افزایش هوش

تقویت عزت نفس با مرضیه فاطمی

یکی از روشهای بسیار تاثیر گذار برای دستیابی به این مشخصه ها و در نتیجه افزایش هوش، تقویت عزت ​نفس است. وقتی عزت ​نفس خود را تقویت می کنیم با خودمان در آرامش و هماهنگی قرار می​گیریم. به این ترتیب احساس امنیت بیشتری برای بیان ایده​ ها و افکار خود داریم، و با شجاعت و جسارت بیشتری نیز روی آنها ایستادگی کرده در مسیر تحقق آنها تلاش می​کنیم. وقتی در نتیجه ی این ایستادگی به نتایج مطلوب می رسیم نه تنها خودمان بلکه دیگران هم می پذیرند ما باهوش هستیم.

به این ترتیب در دفعات بعد با اطمینان و ثبات قدم بیشتری گام بر میداریم. و در یک حلقه ی مثبت که هوش ما را تقویت می کند قرار می گیریم. هر بار که کاری را به انجام می رسانیم ذهنمان هورمونهای شادی و لذت ترشح می کند که در حکم یک پاداش است. سپس ذهن با گرفتن این پاداش از قبل هم باهوش تر می شود.

به همین ترتیب وقتی عزت نفس خود را تقویت می‌کنیم نرونهای ذهنمان به جای آنکه انرژی خود را صرف قضاوتها و ارزشیابی​های دیگران کنند با تمام قوا به فعالیت مورد نظر مشغول می شوند و در نتیجه با بازدهی بالاتری عمل می کنند.  همچنین وقتی به خود و توانایی‌های ذهنی​مان ایمان داریم در موقعیت‌های مختلف باصلابت و قاطعیت تصمیم می‌گیریم و دست و پای خود را گم نمی‌کنیم. در تمامی این حالات ما می‌توانیم از بیش‌ترین توانایی‌های ذهنی خود بهره ببریم و در نتیجه باهوش​تر شویم. پس بهتر است در کنار ورزشهای ذهنی برای تقویت هوش به افزایش عزت نفس خود هم فکر کنیم.

پیشنهاد میکنم حتما مقاله کامپیوتر ذهنت را هک کن را مطالعه نمایید.

بخشهایی از فیلم آموزشی افزایش عزت نفس با عنوان ” نقش عزت نفس در هوش”

این فیلم بخشهایی از دوره آنلاین افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس است. برای مشاهده ی این فایل آموزشی دانلودی اینجا را کلیک کنید.

دانلود خودهیپنوتیزم صوتی افزایش هوش و خلاقیت 

افزایش هوش و خلاقیت

برای دیدن سایر فایلهای خودهیپنوتیزم صوتی به لینک www.1panjereh.ir/shop مراجعه کنید.

تلفن و آیدی پشتیبانی ۰۹۳۸۵۵۵۲۱۹۰ و @YekPanjereh_S

مرضیه فاطمی
منبع: مجله راز شماره ۱۲۱

دیدگاه‌ها (1)

*
*

    مرضیه فاطمی مدیر کل اسفند ۴, ۱۳۹۶ پاسخ

    می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاهها مطرح کنید