یک پنجره برای بهتر زیستن

 امسال پولدار از هر سال

پولدارتر از هر سال، ثروت

راز نهفته فقر و ثروت

اگر دارید این مقاله را می خوانید یعنی به هر دلیل ممکن علاقه مند هستید که ثروت مند باشید، اما احتمالا آنقدرها که آرزو دارید ثروتمند نیستید. بنابراین به شما تبریک می گویم. چون این مقاله قرار است مستقیم سراغ اصل مطلب برود و روی یک راز اصلی دست بگذارد که می تواند سال جدید را برای شما سالی متفاوت از لحاظ مالی کند. در این مقاله می خواهم پرده از یک حقیقت مهم بردارم. حقیقتی که باعث شده انسانهای زیادی در سرتاسر دنیا گرفتار فقر و بدبختی باشند. و بالعکس افراد کمی درصد زیادی از ثروت دنیا را داشته باشند. آن حقیقت چیست؟

تحقیقات نشان داده ۸۰ درصد کسانی که در قرعه کشی​ها  برنده می شوند بعد از دو سال به لحاظ مالی حتی از شرایط پیش از برنده شدن هم فقیرتر و بدبخت تر هستند. همچنین بسیاری از هنرمندان، بازیگران و ورزشکارانی که توانسته اند پیشرفتهای چشمگیر داشته درآمدهای نجومی به دست آورند نهایتا به ورشکستگی رسیده اند. چرا؟ تنها به این دلیل که ذهن آنها برای فقر برنامه ریزی شده و پذیرای ثروت نیست. به همین دلیل حتی اگر ثروت به آنها روی بیاورد آن را پس می زنند. و اگر به هر طریق ممکن ثروت گریبان آنها را گرفت، آن را تبدیل به ابزاری برای نابودی خود می کنند!

در حال حاضر افراد زیادی در سرتاسر دنیا گرفتار فقر و بدبختی هستند، تنها به این دلیل که ذهن آنها برای فقر برنامه ریزی شده است.

ذهنمان برای ثروت برنامه ریزی شده یا فقر؟

حال از کجا بفهمیم ذهن ما برای فقر برنامه ریزی شده یا ثروت؟ بیایید یک آزمایش جالب انجام دهیم. همین الان تصور کنید در موقعیتی قرار گرفته اید که ممکن است درآمدتان ده برابر شود. اگر کارمند هستید تصور کنید که مدیرتان به شما مژده داده کاندید یک پست خیلی سطح بالا هستید و در صورت قبولی در مصاحبه از همین فردا درآمدتان ۱۰ یا حتی ۲۰ برابر خواهد شد. اگر خویش فرما هستید تصور کنید یک مشتری یا همکار دائمی بزرگ پیدا کرده اید که امروز وارد دفتر شما شده و معامله با او می تواند از همین فردا درآمد ماهیانه شما را ۱۰ تا ۱۰۰  برابر کند. البته همه چیز به جلسه​ی امروز بستگی دارد. چه احساسی دارید؟ لطفا همین الان به احساس خود توجه کنید. لطفا به مجموعه​ی افکاری که به ذهنتان هجوم می آورد دقت کنید. اگر می توانید آنها را یادداشت کنید.

آیا احساسات شما ترکیب عجیبی از ترس و هیجان است؟ آیا مضطرب شده و دست و پایتان را گم کرده اید؟ آیا قلبتان به تپش افتاده؟

آیا افکار شما چیزی شبیه به اینهاست: “عمراً قبول شم.”، “حتما اونها در مورد من دچار اشتباه شدند! چی راجع به من فکر کردند؟!”، “اگه بفهمند من هیچی نیستم چی میشه؟”، “مطمئنا ً همه چیز رو خراب می کنم.” “عجب اتفاق مزخرفی، داشتم زندگیم رو می کردم ها”

قبول کنیم یا نه، وجود ما مثل یک سیستم پیشرفته است که توسط مغز و ذهن فرمانروایی می شود. همه چیز به سطح فکر و ذهن ما وابسته است. وقتی ذهن ما برای فقر برنامه ریزی شده، همین که با اعداد و ارقام بالا روبرو می شود دست و پایش را گم می کند، سریع مضطرب و نگران می شود که مبادا مشکلی در کار باشد، می ترسد خطری ما را تهدید کند و بنابراین همه چیز را خراب می کند تا آرامش اولیه را به ما برگرداند.

برای درک بهتر، دستگاهی را در نظر بگیرید که برای سرعت حداکثر ۱۰۰ دور در دقیقه طراحی شده است. حال اگر کسی ولوم سرعت را انقدر زیاد کند که از ۱۰۰ بیشتر شود و به ۱۰۰۰ برسد احتمالا درون دستگاه کلاً به هم می ریزد و اجزای آن از هم می پاشد. بنابراین مهندس سازنده​ی دستگاه، طوری آن را برنامه ریزی می کند که اجازه ندهد سرعت از محدوده​ی تعیین شده بیشتر شود. مثلا یک سنسور سرعت سنج نصبت می کند و به محض اینکه سرعت به ۱۰۰ رسید مدار افزایش سرعت را خاموش می کند.

این فرایند مشابه ترموستات اتو و یا کولرهای اتوماتیک است،

که در هر شرایطی دما را روی یک مقدار مشخص حفظ می کند.  ذهن ما هم همینطور است. روی یک سطح خاص از زندگی و درآمد برنامه ریزی می شود. به محض اینکه احساس کند قرار است درآمد از سطح برنامه ریزی شده فراتر رود، دست و پایش را گم می کند. بنابراین سعی می کند همه چیز را به گونه ای خراب کند که نهایتا درآمد ما از عدد برنامه ریزی شده بالاتر نرود. ذهن ما می ترسد آن درآمد بالا ما را تهدید کند، آسیبی به ما برساند و زندگی ما را از حالت رایجی که به آن عادت کرده ایم خارج کند. بنابراین از روی خیرخواهی ما را در همان سطوح پایین نگه می دارد!

چگونه ذهن خود را برای ثروت برنامه ریزی کنیم؟

تکنیکهای متفاوتی برای برنامه ریزی ذهن هست، این تکنیکها در دسته​ی روشهای تقویت عزت نفس قرار می گیرد که به ما یاد می دهد از محدودیتهای ذهنی و شخصی فراتر رفته عظمت درونمان را بیدار کنیم. از آن جمله می توان روشهای خودهیپنوتیزمی ( هیپنوتراپی)  را نام برد که بدون تلاش آگاهانه ما باورهای مخربی که در عمق ناخودآگاهمان دفن شده و در مسیر ما کارشکنی می کند تغییر می دهند. هم چنین تکنیکهای NLP و نیز تصویرسازی ذهنی نیز روشهای قدرتمندی هستند که به ما کمک می کنند ذهن خود را دوباره برنامه ریزی کنیم.

 روش ساده برای برنامه ریزی ذهن

این است که از همین امروز شروع کنید با اعداد و ارقام بزرگ بازی کنید. ذهنتان را عادت دهید که به ارقام بزرگ فکر کند. از همین امروز رقم​های چندین برابر درآمد فعلی خود را یادداشت کنید و آن​ها  را بالا و پایین کنید. تصور کنید که به این اعداد دست یافته اید. وقتی ذهنتان پذیرای ثروتهای بالا باشد آن وقت خودش به سادگی راهکارهای زیادی برای افزایش درآمد پیدا می کند. آن وقت به سادگی خواهد دید که فرصتهای درآمد زایی زیادی  در اطراف شما بوده که هرگز ندیده بودید و حتی متعجب می شوید که چرا تا به حال این فرصتها را ندیده بودید. آن وقت است که متوجه می شوید “سنگفرش هر خیابان از طلاست” و فقط کافیست کسی این طلاها را جمع کند!.

در مقاله ​های آتی بیشتر به موضوع رازهای نهفته​ ی کسب ثروت خواهیم پرداخت. به شرطی که قول دهید تا شماره​ی بعد ذهن خود را برای ثروت برنامه ریزی کرده باشید.

دیدگاه‌ها (2)

*
*

  معتمدی مهمان فروردین ۲۳, ۱۳۹۷ پاسخ

  با احترام چقدر خوب و ساده و قابل فهم و پذیرش مینویسید بهتون تبرزک میگم و سپاسگزارم

   مرضیه فاطمی مدیر کل فروردین ۲۴, ۱۳۹۷ پاسخ

   با سلام خدمت شما
   از لطف شما بسیار سپاسگزارم. دیدگاه های پرلطف شما عزیزان انگیزه ما رو برای تلاش و صرف وقت برای نوشتن این مقالات بیشتر می کنه.
   خوشبخت و سعادتمند باشید