یک پنجره برای بهتر زیستن

همسرم زندگی را برایم تلخ کرده، چه کنم؟

همسرم - زندگی - ازدواج

متن سوال: همسرم زندگی را برای من تلخ کرده

خانم فاطمی بنده با همسرم (خانمم) مشکلات کوچیکی داریم. متاسفانه همسرم در بزرگ سازی مشکلات و قضاوت دیگرون و تبرئه خودش مهارت داره و هر چی کوتاه میام به امید اینکه فردا درست میشه متاسفانه داره بدتر و بدتر میشه. فکر کنم تا زندگیمون از هم نپاشیده به مشورت متخصصینی همچون شما نیاز داریم. لطفا راهنمایی کنید. خواهش میکنم باور کنید بودن در محل کار برام از رفتن خونه دلبخش تر شده

متن پاسخ: دو پیش نیاز اساسی در این مشاوره

سلام بر شما. قبل از هر چیز به تلاش شما برای ساخت یک زندگی خوب عاطفی تبریک می گویم و آن را ارج می نهم. مشاوره های من معمولا بر پایه ی دو اصل مهم هستند که مثل الفبای سخن گفتن هستند و لازم است قبل از شروع آن را بیان کنم :

پیش شرط اول: تلاش برای تغییر خود نه همسر

در مشاوره های من همیشه روی صحبت خود فرد هست. مثلا اگر یک زنی به من بگوید که همسرم چنین و چنان است به خود او می پردازم و اینکه خود او چه سهمی در ایجاد این مشکلات داشته است چون اساس برنامه های ما تحول در خود فرد است و این حقیقت که تنها کسی که روی او کنترل داریم خود ما هستیم نه دیگران. (البته در مورد شما کمی تخطی کرده ام و به همسرتان هم پرداخته ام)

پیش شرط دوم: پذیرش مسئولیت ۱۰۰ درصدی در ازدواج

همانطور که در کلیپ مسئولیت صد در صدی در زندگی مشترک گفته ام من معتقدم زن و شوهر مثل هر یک از دو پای ما هستند هر کدام به تنهایی ۱۰۰ درصد مسئولیت برای ابادانی یا ویرانی زندگی دارند.

خوشبختانه  این تلاش شما برای مشاوره گرفتن نشانه ی خوبی است مبنی بر اینکه می خواهید تلاش خود را برای ساخت یک زندگی خوب به کار ببندید. اما متاسفانه در صحبت شما یک نکته خودش را نشان میدهد: اینکه شما تلاش دارید مسئولیت تمام مشکلات رو به گردن همسر بندازید و او رو یک ادم مقصر معرفی کنید .

پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید: رهایی از حلقه ی ضعف و وابستگی در عشق

رنجش دو سویه زن و شوهر در زندگی مشترک

اگر با خود همسرتان صحبت می کردم بهتر می توانستم به کمک کنم. اما یک نکته را بدون صحبت کردن با ایشان می توانم به میزان زیادی حدس بزنم:

اگر ایشان زندگی را برای شما تلخ و پر رنج کرده اند (همانطور که گفتید) مطمئن هستم که برای خودشان ۱۰۰ برابر بیشتر تلخ و پر رنج شده است (یا شاید بتوانم بگویم تلخ و پر رنج کرده اند!!!!)

بسیاری اوقات ما اول می رنجیم بعد می رنجانیم. ( مگر اینکه بیمار باشیم و دیگر آزاری داشته باشیم). مثلا اگر همسرتان شما را رنجانیده قبل از آن مطمئنا به میزان زیادی رنجیده است.

اما مسئله اصلی این است که اولا همیشه کسی که رنجیده و اکنون شکایت دارد (در اینجا شما) از سهم خود در رنجاندن طرف مقابل ( در اینجا همسر شما) غافل است. و ثانیا بسیاری اوقات ما از سهم خودمان در ایجاد رنجش خودمان مطلع نیستیم. یعنی چه شما و چه همسرتان در موقعیتهایی از هم رنجیده اید که فرد دیگری می توانست نرنجد.

عدم شناخت و تامین نیازهای همسر، شروع ایجاد رنجش

بسیاری اوقات در ارتباط با همسر این رنجش ها ناآگاهانه و به دلیل عدم شناخت است. مثلا شاید اگر یک مرد بداند که بسیاری از رنجشهای زن و به طبع آن بهانه گیری ها  و اعصاب خوردی درست کردن های او فقط و فقط به خاطر نیاز به یک توجه کوچک است بتواند به سادگی بسیاری از مشکلات را حل کند.

یک زن خصوصا وقتی که دعوایی رخ داده وقتی که رنجشی صورت گرفته نیاز دارد که بخشیده شود نازش کشیده شود و مورد مهر قرار گیرد. همین یک عمل کوچک از سوی مرد می تواند بسیاری مشکلات را در نطفه خفه کند.

یک توجه کوچک، اوج نیاز یک زن

یک ابراز علاقه ی ساده ی مرد برای یک زن یک دنیا ارزش دارد. همانطور که ما هر روز غذا می خوریم و غذای امروزمان ما را نسبت به غذای فردا سیراب نمی کند زن هم نیاز دارد که مرتب بشنود که مورد علاقه مرد است. این برای مردها عجیب است. چون مطمئنا علاقه ی انها از دیروز تا امروز تغییری نکرده است. از نظر مردها این یک حقیقت است که نیاز به تکرار ندارد ولی یک زن چنین نگاهی ندارد.

وقتی زن محبت و عشق مرد را نمی بیند

افزایش عزت نفس من و همسرم

البته متاسفانه نکته ای وجود دارد که من همیشه به زنها می گویم. گاهی مرد عشق و توجه نشان میدهد اما این زن است که آن عشق و محبت را نمی بیند. و این به دلایل درونی است. به دلایلی چون عزت نفس پایین، باورهای او در مورد شایستگی عشق، شرایط خانوادگی و خیلی چیزهای دیگر ( این شاید و نه مطمئنا در مورد همسر شما هم ممکن است صدق کند) .

ذکر این نکته قابل اهمیت است که  بسیاری از زنها اتفاقا از عشق زیاد همسرشان را می رنجانند و زندگی را خراب می کنند. عشقی که به وابستگی گره خورده است. و اتفاقا از ترس از دست دادن همسر زندگی را به سمت از هم پاشیدگی سوق می دهند. و همه ی اینها به خاطر نقص در عزت نفس است. حتی همین زودرنج بودن و بزرگ کردن مسائل کوچکی که شما می فرمایید هم از همین کمبود عزت نفس نشآت می گیرد که نهایتا موجب می شود زندگی رو به تلخی و جر و بحث سوق پیدا کند.

بسیاری از زنها اتفاقا از عشق زیاد همسرشان را می رنجانند و زندگی را خراب می کنند:

عشقی که به وابستگی گره خورده

و دلیل آن نقص در عزت نفس است

برای دانلود بسته آموزشی افزایش عزت نفس کلیک کنید: افزایش عزت نفس

نقش عزت نفس زن و شوهر در کیفیت زندگی

عزت نفس برای هم زن و هم مرد یک عامل بسیار حیاتی در کیفیت زندگی مشترک آنهاست. البته به نظر من در ساختار جامعه ی ما عزت نفس مرد بیشتر در زندگی حرفه ای و عزت نفس زن بیشتر در زندگی عاطفی خود را نشان می دهد. اما به هر ترتیب در هر رابطه ای عزت نفس اعم از رابطه ی کارمند و استاد، رابطه ی دو دوست، رابطه ی والدین و فرزندان تا رابطه ی زن و شوهر ، عزت نفس هر فرد یک رکن اساسی در کیفیت آن ارتباط است.

پیشنهاد اول: دستورالعمل ۷ مرحله ای برای بازشکوفایی عشق در زندگی مشترک

راز شکوفایی عشق من و همسرم

پیشنهاد اول: من یک فیلم آموزشی باعنوان راز شکوفایی عشق در زندگی مشترک” برای زن و شوهر ها تهیه کردم ام. می توانید این فیلم را هر دو با هم ملاحظه کنید. یا اینکه جدا جدا ملاحظه کنید اما هر دو قول دهید که ان را دنبال کنید و تمرینات ان را انجام دهید. مطالبی که در این فیلم امده دو بخش است.

گذر از لغزشها و رسیدن به عشق

در بخش اول به این می پردازیم که چه بسیار مسائلی که به همسرمان نسبت می دهیم اما ریشه در خودمان دارد. چه مرد و چه زن می فهمند که بسیاری از شکایاتی که از همسرشان دارند به خودشان مربوط می شوند. این بخش برای خود من به شخصه بسیار جالب و عمیق است.

راهکار هفت مرحله ای برای ساخت یک زندگی مشترک عالی

و اما در بخش بسیار مهم دوم ما یک دستور العمل هفت مرحله ای ارائه کردیم که زن و شوهر باید تمرینات را انجام دهند تا بتوانند از خطاها و لغزشها و اشتباهات گذشته عبور کنند ویک زندگی خوب برای یکدیگر بسازند. مطالب همین بخش به تنهایی مطالبی است که در چندین جلسه ی رفت و امد به مشاوره ممکن است به یک زوج داده شود و انجام تمرینات ان نیاز به زمان دارد. اما اگر به یکدیگر قول دهید که این تمرینات را انجام دهید می توانید با درکی بهتر با یکدیگر روبرو شوید.

هزینه این فیلم کمتر از یک جلسه مشاوره است اما اگر مطالب را دنبال کنید می تواند کار چندین جلسه مشاوره را برای شما انجام دهد. البته اگر به پشتیبانی نیاز داشته باشید هم می توانم کمکتان کنم.

برای دانلود فیلم شکوفایی عشق در زندگی مشترک کلیک کنید: دانلود فیلم شکوفایی عشق

پیشنهاد دوم: خود هیپنوتیزم صوتی ارتباط موفق

هیپنوتراپی روابط موفق با همسرم

راه حل دوم ( که مکمل اولی است و شما را از اولی بی نیاز نمی کند) فایلهای برنامه ریزی ذهن ویژه روابط موفق است.

ما یکسری فایلهای خود هیپنوتیزم صوتی تهیه کرده ایم که افراد شبها قبل از خواب گوش می دهند و بعد بدون هیج تلاش آگاهانه ای باورها و افکار منفی آنها تغییر می کند و یک دنیا احساس خوب در ذهنشان جا می گیرد . اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید مقاله ی تغییر باورها را بخوانید.

این فایلها به صورت جداگانه برای موفقیت و کامیابی ، عزت نفس ، افسردگی و اضطراب موجودند و حتی برخی به من سفارش می دهند که یک فایل اختصاصی ویژه انها تهیه کنم. اما فکر میکنم برای شما فایل ویژه ی ارتباط موفق خوب باشد که می توانید هر دو ( خصوصا خانمتان ) استفاده کنید.

برای دانلود خود هیپنوتیزم صوتی ویژه روابط موفق کلیک کنید: خود هیپنوتیزم روابط موفق

عشق و وابستگی در زنان

در کل من به نظر من به غیر از شرایط غیرمعمول شخصیتی و اختلالات، برای بسیاری از زنها ویژگی های مشترک حساسیتها و رنجشهایی وجود دارد که می تواند زندگی را برای مردان سخت کند. اما همه ی انها ریشه در یک چیز دارد:

عشقی که به وابستگی گره خورده است. 

و این وابستگی هم به دلیل نقص در عزت نفس است.

به همین دلیل همیشه به بانوان توصیه می کنم روی عزت نفس خود کار کنند.

توصیه ی من به شما

من برای بانوان کارهای زیاد دیگری هم انجام داده ام که می تواند به آنها کمک کند. اما در مورد خاص شما بهترین راه حل ، راهکاری است که هر دو آن را انجام دهید . نه اینکه در ذهن خانم شما اینطور به نظر برسد که شما خود را بی عیب و نقص می دانید و می خواهید او را اصلاح کنید.

فیلم راز شکوفایی عشق در زندگی مشترک را تهیه کنید و به او بگویید که برای بازشکوفایی عشقی در زندگیتان خود را مسئول می دانید و تصمیم گرفته اید از این راه برای ساختن یک زندگی شادتر تلاش کنید. اجازه دهید حس کند که شما هم درکنار او هستید و با هم می خواهید این کارها و تمرینات را انجام دهید. فیلم را ببیید. در آن تامل کنید و تمرینات آن را به کار ببندید.

اجازه دهید رابطه ی شما مثل طنابی باشد که اگر کمی پاره شده دوباره گره بخورد و شما را از پیش به هم نزدیکتر کند. به شما قول میدهم پیروی از دستورالعمل گفته شده می تواند هم آگاهی شما را نسبت به خودتان بیشتر کند و هم کمک کند که هر یک سهم خود را در بهبود زندگی مشترک ایفا کنید  و به بهار و تابستان زندگی مشترک راه پیدا کنید.

در نهایت برایتان ارزوی خوشبختی و موفقیت را دارم و ایمان دارم که اگر آگاهانه برای ساخت یک زندگی خوب تلاش کنید این روزهای سخت هم خواهد گذشت.

نویسنده و مشاور: مرضیه فاطمی

مدرس پکیج زن موفق در زندگی مشترک

دیدگاه‌ها (0)

*
*