یک پنجره برای بهتر زیستن

چگونه از دوره های آموزشی بیشترین بهره را ببریم؟ بخش اول

دوره های آموزشی

دوره های آموزشی و راز مفید بودن یا نبودن آنها – راهکار چیست؟

یکی از مسائلی که برای من اهمیت دارد این است که افرادی که از دوره های آموزشی یک پنجره استفاده می کنند بتوانند در عمل نکاتی که می آموزند را در زندگی پیاده کنند و نتیجه ی سرمایه گذاری روی خودشان را ببینند. ضمن اینکه تلاش کردم با ارائه ی اموزشهای خوب به این هدف برسم، این نکته را هم در ذهن داشتم که مفید و موثر بودن یک آموزش یک فرایند دو سویه است. یعنی از یک سو دوره های آموزشی باید مناسب طراحی شده باشد و از دیگر سو فرد باید از رموز بهره بردن از دوره های آموزشی اعم از کتاب، سمینار یا کارگاه مطلع باشد.

مطالبی که در این مقاله و مقاله ی “راز یادگیری موثر تر یک دوره آموزشی و تبدیل دانسته ها به عمل” نوشته ام نتیجه ی بررسی ذهنی است که در اثربخشی دوره های آموزشی انجام دادم. و سعی کردم در یکی دو مقاله چند موضوع مهم را مورد بررسی قرار دهم. یکی اینکه من به عنوان یک فرد چگونه می توانم از سطح کسب مطالعه و دانش فراتر بروم و به سطح تغییر، بهبود و رشد برسم. و دیگر اینکه اساسا چه آموزشهایی برای انتخاب کردن بهتر است؟

مطالبی که اینجا گفته می شود ما را با موانع اثربخشی اموزشها اشنا کرده و راهکارهایی برای بهره وری از دوره های آموزشی ارائه می دهد. این مطالب برای این است که بتوانیم حداکثر بهره وری را از کتابهایی که می خوانیم یا دوره های آموزشی که تهیه می کنیم داشته باشیم.

برای مطالعه بخش دوم اینجا را کلیک کنید راز تبدیل دانسته ها به عمل

مانع اول: افتادن در دام جمع آوری اطلاعات

دوره ی آموزشی , راز موفقیت

گاهی کارمان می شود مرتب مطالعه کردن انواع و اقسام کتابهای روانشناسی و پر کردن ذهنمان از اطلاعات، خصوصا در حوزه روانشناسی موفقیت و در عمل کاری صورت نمی دهیم. گو اینکه بیشتر تشنه ی آموختن هستیم تا عمل کردن.  بعد از مدتی هم می گوییم اینها همه تکراری است!

دارن هاردی مدیر مجله موفقیت امریکا می گفت “روزی یکی از طرفداران ما در زیر پست من کامنت گذاشته بود که امسال تصمیم گرفته ام ۲۰ کتاب بخوانم! به او گفتم شاید بهتر باشد یک کتاب را ۲۰ بار بخوانی! ”

راهکار اول: عملگرایی 

غرق شدن زیاد در حجم کتابها چندان موثر نیست که به کار بستن نکات یک کتاب یا دوره ی آموزشی. آنچه واقعا زندگی ما را تغییر می دهد صرف مطالعه ی کتابها یا شرکت در دوره های آموزشی نیست بلکه عمل کردن به نکات است .. نکات هر چند ساده..

گاهی عمل کردن به یک نکته ی ساده، می تواند زندگی ما را تغییر دهد. چه در زندگی عاطفی و چه حرفه ای . آیه اله بهجت می فرمود به آنچه می دانید عمل کنید تا آنچه نمیدانید به شما آموخته شود.

اکنون سوال اینجاست: چرا به بسیاری از نکاتی که می آموزیم یا می دانیم عمل نمی کنیم و فقط اشتیاق به آموختن داریم؟ این سوالی است که در مانع دوم به آن پاسخ داده ایم.

پیشنهاد می کنم مقاله آیا واقعا تلاش زیاد عامل موفقیت است را حتما ببینید: آیا واقعا تلاش زیاد عامل موفقیت است

مانع دوم: فرار از تغییر

کتابهای روانشناسی موفقیت , دوره های آموزشی

یکی از دلایل ساده این است که خواندن و جمع آوری اطلاعات ساده ترین کار ممکن است! ان کاری که سخت و پر چالش است تغییر است!

استاد عزیزی می گفت همه ی مردم دوست دارند که به بهشت بروند، اما دوست ندارند بمیرند! گرچه می دانند برای به بهشت رفتن باید اول مرد! به همین ترتیب همه ی ما دوست داریم موفق شویم! اما حاضر نیستیم تغییر کنیم در حالی که برای موفقیت باید تغییر کرد. در واقع برای بسیاری از ما تغییر کردن به اندازه مرگ سخت و هراسناک است! ما در مقاله ی دو راز تغییر و تحول در زندگی به ارائه ی راهکار کم خطرتری برای تغییر پرداخته ایم که می توانید مطالعه نمایید.

راهکار دوم: تکلیفمان را با خودمان مشخص کنیم

نکته ی جالبتر اینکه برخی از ما اساسا با نیت تغییر سراغ انواع و اقسام دوره های آموزشی و کتابهای خودیاری نمی رویم! دکتر هلاکویی می گفت بعضی ها اساسا به سراغ ما مشاورین می آیند برای اینکه نهایتا به این نتیجه برسند که دیدی هیچ راهی برای بهبود زندگی من نیست؟! دیدی هیج کس نمی تواند به من کمک کند! برخی هم اساسا با این نیت به سراغ کتاب و دوره های خودیاری می روند که دست آخر بگویند اینها هم فایده نداشت!

بنابراین اولین کاری که باید بکنیم این است که با خودمان رو راست باشیم؟ آیا واقعا قصد تغییر داریم؟

پیشنهاد می کنم ابن مقاله را از دست ندهید: عزت نفس و تاثیر آن بر هوش و خلاقیت

مانع سوم: عجول بودن و علاقه به سرعت

دوره های آموزشی

یکی از موانع ما در راه عملیاتی کردن کتابها و دوره های آموزشی عجول بودن ماست. به جای اینکه به خودمان مهلت دهیم که یک مطلب آموزشی را به مرور زمان استفاده کنیم و تکه تکه های آن را در زندگی و کارمان پیاده کنیم می خواهیم با سرعت هرچه تمامتر آن را به پایان برسانیم و به یک باره حجم عظیمی از اطلاعات وارد ذهنمان کنیم! و البته این حجم اطلاعات هم می تواند ما را دچار جو زدگی آنی کند و برای چند روز فکر کنیم که می خواهیم یک معجزه در زندگیمان ایجاد کنیم! اما پس یکی دو روز ۸۰ درصد مطالبی که خوانده ایم یا در یک سمینار گوش داده ایم فراموش می شود! و جو زدگی ما هم می خوابد!

راهکار سوم: یادگیری را به بخشهای کوچکتر شکسته و در طول زمان پخش کنید

دارن هاردی نویسنده کتاب اثر مرکب می گوید “من در هر زمینه ای که نیاز به مطالعه دارم ۳ کتاب می خرم (+ سه محصول آموزشی + سه سمینار ) و بعد هر روز صبح تایمرم را روی نیم ساعت تنظیم می کنم و به مدت نیم ساعت مطالعه می کنم. به محض اینکه زنگ تایمر به صدا در امد خواندن را متوقف می کنم! ” با این روش مطالعه ی یک کتاب تبدیل به یک فرایند جاری در زمان می شود . مطالب تکرار می شود. در طول زمان ذهن ما فرصت می کند که مطالب را درونی کند. در زندگی خودش نمونه های آن را بیابد. و به جای یک جو زدگی آنی در طول زمان ایده ها و افکاری را برای بهبود خودش پیدا کند.

گاهی اوقات کند بودن بهتر از تند بودن است

در مجموع بر خلاف علاقه ی ما به تند و تیز بودن بسیاری اوقات اموزشهایی که کند و آرام هستند بسیار عمیقتر و تاثیرگذار تر هستند. به عنوان مثال ما در کمیپن افزایش عزت نفس در طول هشت ماه به افراد تمرینات هفتگی می دهیم. می توانستیم یک بار متن تمرینات کل دوره را ارسال کنیم اما با شکستن به بخشهای کوچک و پخش کردن آن در طول زمان به افراد اجازه می دهیم که آرام و عمیق روی عزت نفس خود کرا کنند. و تقریبا در هر ۴ هفته یک بار فقط روی یکی از ابعاد عزت نفس کار می کنیم.

مانع چهارم: سطحی بودن دوره های آموزشی

یکی از دیگر عواملی که عملیاتی بودن اموزشها را تحت تاثیر قرار می دهد وجود تمرینهای عملی است. اموزشی که صرفا بر پایه ی دادن اطلاعات باشد یک آموزش سطحی است! آموزشی عمیقتر است که که از سطح دانش فراتر رود و به سطح خاطرات، تجربیات، افکار، باورها و ارزشهای ما نفوذ کند.  ما و هویت ما را درگیر کند و ما را با خودمان مواجه کند. اگر این بخش را از اموزشها بگیریم بسیاری از اموزشها مکرراتی است که از همه جا شنیده ایم.

یادگیری آرام و عمیق بهتر از تند و سطحی است

به عنوان مثال ما در فیلم راز شکوفایی عشق در زندگی مشترک به افراد تمریناتی داده ایم که انجام آنها ممکن است حتی یک ماه زمان ببرد. و این تمرینات است که می تواند به میزان قابل ملاحظه ای در زندگی فرد تغییر ایجاد کند. هر چند دانش و اطلاعات هم می تواند ذهن فرد را به روی یک نادانسته باز کند و ما از این هم غافل نشده ایم اما آنچه در عمل به فرد کمک می کند تمرینات عملی است.

برای دیدن فیلم راز شکوفایی عشق در زندگی مشترک کلیک کنید: راز شکوفایی عشق در زندگی مشترک

به عنوان مثالی دیگر ما در دوره آموزشی افزایش عزت نفس به افراد تمریناتی می دهیم که آنها را با خودشان روبرو می کند . وقتی فرد به خودشناسی برسد آن وقت فرار از واقعیت برای او سخت تر می شود. و مجبور می شود که مسئولیت تغییر را در زندگی اش به عهده بگیرد.

بخصوص ویژگی های متمایز تمرینات عزت نفس این است که از ذهن ناخودآگاه فرد پرده برداری می کند. یعنی بر خلاف تمرینات متداول که افراد نیاز دارند فکر کنند و وقت اختصاص دهند تمرینات عزت نفس به گونه ای طراحی شده که افراد اساسا نباید فکر کنند و وقت اختصاص دهند! بلکه فقط باید روزی ۲ دقیقه اولین چیزی که در مواجهه با یک عبارت به ذهنشان می رسد یادداشت کنند! این تمرینات از عمیقترین لایه های ذهن نیمه هشیار آنها پرده برداری کرده و به آنها کمک می کند خودشان راه افزایش عزت نفسشان را متناسب با شخصیت و زندگی خودشان پیدا کنند.

راهکار چهارم : با انجام تمرینات آموزش را عمیق و درونی کنید

بسته آموزشی , دوره های آموزشی

بنابراین برای اینکه یک آموزش برای ما مفید باشد باید خود را به انجام تمرینات آن متعهد کنیم. پریدن از روی تمرینات یک کتاب یا دوره ی آموزشی و هر چه سریعتر تمام کردن یک اموزش به نظر لذت بخش می آید اما چیزی جز یک خود فریبی نیست. اگر اموزشی را تهیه کنیم و تمریناتش را انجام ندهیم بخش عمده ای از پولمان را در چاه ریخته ایم!

من تقریا در اکثر اموزشهای یک پنجره خصوصا اموزش افزایش عزت نفس و آموزش راز شکوفایی عشق در زندگی مشترک از تمریناتی استفاده کرده ام که می تواند در فرد تحول ایجاد کند. و خودم هم وقتی از یک دوره ی آموزشی خودیاری و رشد شخصی استفاده می کنم خود را به انجام تمرینات متعهد می کنم. شده است که یک فایل صوتی نیم ساعته را ده بار استاپ کرده ام و ساعتها برای انجام تمریناتش وقت گذاشته ام. بنابراین از یک سو در خرید دوره های آموزشی باید به مسئله عملیتاتی بودن و تمرین داشتن آن دقت کنیم. و از دیگر سو خود را به انجام آن متعهد کنیم.

دو راهکار طلایی دیگر را با کلیک لینک روبرو در بخش دوم مقاله بخوانید: راز موثر بودن دوره ی آموزشی

نویسنده: مرضیه فاطمی

از طریق دیدگاهها ما را در جریان نظرات خود قرار دهید. نظرات شما برای ما ارزشمند است.

دیدگاه‌ها (2)

*
*

  جاسم مهمان خرداد ۲۹, ۱۳۹۶ پاسخ

  خانم فاطمی سلام ...
  من مرتب پیگیر مقالات و کارهای جدیدتون هستم ...
  خیلی عالی هستید ...
  در پناه حق پاینده باشید ...

   مرضیه فاطمی مدیر کل خرداد ۳۰, ۱۳۹۶ پاسخ

   سلام به شما آقای جاسم

   خیلی ممنون از دیدگاه انرژی بخشتون .. این پیامها به ما شور بیشتری می دهد.
   باعث نهایت خرسندی است که کسانی چون شما مطالب ما را دنبال می کنند.
   ان شالله که شما هم در پناه حق پیروز و سربلند باشید.