یک پنجره برای بهتر زیستن

دعوای زن و شوهر و استراتژیهای ضد جنگ زن و مردها

استراتژیهای زن و شوهرها در دعوا

هر چه به لحاظ احساسی به کسی نزدیکتر میشویم تعارضات و دعوا نیز بیشتر میشود. آنچه نیاز داریم بیاموزیم این است که  نه جر و بحث کنیم و نه برای پرهیز از دعوا، احساسات خود را سرکوب کنیم. هر دوی این حالت جنگ است یکی مشاجره لفظی است و دیگری جنگ سرد. باید بیاموزیم که مذاکره کنیم و استراتژی مناسب بکار ببندیم.

هر اندازه با کسی صمیمی میشویم به همان میزان سخت است که بدون اینکه در مقابل احساسات منفی او واکنش نشان دهیم به نظراتش گوش دهیم. زن و مرد برای پیروزی و آسیب ندیدن در جر و بحث چهار استراتژی دنبال میکنند. که البته دو مورد اول بیشتر در مورد زنان و دو مورد دوم بیشتر در مورد مردان صادق است.

استراتژی های غالب زنان برای آسیب ندیدن در جرو بحث

تظاهر و سرکوب احساسات

همانطور که در مقاله ی زندگی آگاهانه گفتم، یکی از رویکردهای اکثر انسانها موقع روبرو شدن با یک مشکل ندیدن آن است. بله درست شنیدید ندیدن مشکل. بسیاری ترجیح می دهند که اصلا از پذیرش یک مسئله فرار کنند تا اینکه آن را حل کنند. به نظر می رسد زندگی در شرایطی که یک مشکل را انکار کنیم ساده تر است تا وقتی بخواهیم آرامش خود را با پذیرش آن به هم بزنیم. متاسفانه زوجهای پاییزی در این دسته قرار دارند. آنها در مرحله ی تظاهر و کتمان هستند.

در این میان زنها بیشتر تمایل به اجتناب از دردسر دارند. آنها برای اینکه از صدمه دیدن اجتناب کنند وانمود میکنند که هیچ مشکلی وجود ندارد.  لبخند میزنند و خود را راضی و موافق نشان میدهند. شاید شما هم به چنین زنانی برخورده باشید. کسانی که ممکن است به شما که دوستشان هستید تا می توانند از زندگی و شوهرشان بد بگویند اما وقتی به خود همسر می رسند طوری رفتار کنند که انگار همه چیز عالی است. برخی از این زنان حتی در این دروغ گفتن به خود تا جایی پیش می روند که اساسا طوری برخورد می کنند که انگار هیچ مشکلی وجود ندارد. اما بعد ممکن است ناگهان یک روز یک جایی منفجر می شوند و بنیان زندگیشان از هم می پاشد.

اینگونه زنها برای اجتناب از دعوا خود را گول میزنند، به سرکوب احساسات، خواسته ها و نیازهای خود می پردازند و وانمود میکنند که همه چیز عالی است. در حالی که همانطور که در مقاله رازهای دلبسته کردن شوهر گفته ام سرکوب احساسات پیامدهای منفی بسیاری چه برای خودشان و چه زندگی مشترکشان ایجاد می کند. بعلاوه این رفتار نه تنها هیچ کمکی به زندگی آنها نمی کند بلکه موجب می شود آرام آرام به سمت ازدواج زمسنانی یعنی طلاق، متارکه یا خیانت پیش بروند.

آنچه این دسته از زنها نیاز دارند این است که شرایط را بپذیرند و درباره آن بهترین تصمیم را بگیرند. اینگونه زنان نیازدارند بیاموزند که چگونه به بیان احساسات ناخوشایند بپردازند، اصول گفتگو با همسر را بیاموزند. و نهایتا به جای سرکوب احساسات راهی مناسب برای بهبود شرایط پیدا کنند.

قربانی عشق شدن

دسته ی دیگری از زنان پا را فراتر می گذارند. نه تنها احساسات خود را سرکوب می کنند بلکه کلا از خودشان می گذرند. همانطور که در مقاله ی بزرگترین اشتباه زنان در عشق گفته ام آنها از خود میگذرند و پیوسته ایثار میکنند اما در مقابل ایثارشان چیزی دریافت نمیکنند.

این زنان به طور کامل خود را نابود می کنند. نه تنها از حق خود صرف نظر میکنند بلکه به خاطر رضایت همسر شروع به ملامت و سرزنش خود میکند. چنین زنانی در حقیقت خودشان، خود را طرد کرده اند و حالا میخواهند به هر قیمتی طرد نشوند. حتی به قیمت نابود کردن خود، به قیمت اینکه خود را مطابق با سلیقه و نظر شوهرشان تغییر بدهند از بودن خودشان دست بر میدارند. اما این کار به قیمت آزردگی عمیق و افسردگی تمام میشود. ممکن است زن و شوهر در ظاهر زندگی خوب، پر از عشق و بدون اختلافی داشته باشند اما زن بدون اینکه بداند چرا افسرده باشد. در واقع افسردگی او به این دلیل است که می کوشد یک رابطه ی عاطفی را به قیمت از بین رفتن خود حفظ کند.

این رفتارها برخواسته از عزت نفس پایین است. پیشنهاد میکنیم بسته آموزشی تقویت خودباوری و عزت نفس  را مشاهده کنید. 

استراتژی های غالب مردان برای آسیب ندیدن در جرو بحث

گریز

این استراتژی بیشتر در مردان است ولی برخی از زنان نیز ممکن است استفاده کنند. این دسته افراد یک دعوای سرد را شروع میکنند. آنها به درون غار خود خزیده و سکوت اختیار میکنند.  فکر میکنند با اجتناب از صحبت کردن درباره مشکلات، آنها به خودی خود حل میشوند. آنها برای رسیدگی به خواسته هایشان از محروم کردن همسرشان از محبت استفاده میکنند. این افراد مثل یک جنگجو مستقیم به سراغ همسرشان نمیروند تا به او زخم بزنند. در عوض با بی تفاوتی نسبت به همسر و با محروم کردن او از عشق خود به او زخم میزنند.

متاسفانه هرچند شاید اینگونه مردها با این ترفندها به یک آرامش کوتاه مدت دست پیدا کنند و همسر خود را خلع صلاح کنند، اما با این کار فقط پایه های یک آزردگی عمیق را پی ریزی میکنند. وقتی با یک گفتگوی موثر به احساسات طرف مقابل خود پاسخ نمیدهند و آن را حل نمیکنند در دراز مدت روابط عاشقانه و صمیمانه خود را از دست خواهند داد. آنها ممکن است در دراز مدت برای التیام بخشیدن به زخمهاییشان به افراط در کار، افراط در خوردن یا دیگر عادات مضر روی بیاورند

برای شناخت بهتر مردها و رازهای ارتباط موفق با مرد حتما فیلم آموزشی زن موفق در زندگی مشترک را مشاهده کنید. 

جنگ و دعوا

از نظر این دسته افراد بهترین دفاع حمله است. بنابراین آنها بلافاصله حالت تهاجمی به خود می گیرند، با ملامت، انتقاد، اتهام و مقصر جلوه دادن همسر به او حمله میکنند. خشم و نارضایتی خود را بر سر او فریاد میکنند و اگر همسرشان عقب نشینی کند فکر میکنند که برنده اند در حالی که در واقع باخته اند. چون با تهدید و پافشاری برای ابراز عقیده فقط صمیمیت بین خود و همسرشان را از بین می برند. زن شاید عقب نشینی کند اما پنجره ی احساس خود را به روی مرد می بندد و به این ترتیب زوجین صمیمیتی که داشتند را از دست می دهند.

نتیجه گیری 

متاسفانه تمام استراتژی هایی که اینجا معرفی شد روشهای مخربی است که به ویرانی زندگی کمک می کند تا سازندگی آن. چه استراتژی هایی که بر پایه ی سکوت، تظاهر یا از خود گذشتگی است، چه تکنیکهایی که بر پایه ی جنگ سرد و گرم است. آنچه زن و شوهر نیاز دارند بیاموزند شناخت خود و دیگری و تلاش برای ساخت یک رابطه ی سازنده است. در فیلم آموزشی شکوفایی عشق در زندگی مشترک یک راهکار هفت مرحله ای به زن و شوهرها داده ایم تا بتوانند از مشکلات و چالشها عبور کنند و به عشقی سازنده برسند. برای دانلود فیلم می توانید اینجا را کلیک کنید: ساخت زندگی زناشویی موفق

نویسنده: مرضیه فاطمی

مدرس فیلم آموزشی راز شکوفایی عشق در زندگی مشترک

دیدگاه‌ها (0)

*
*