یک پنجره برای بهتر زیستن

راز دلبسته کردن شوهر- بخش اول

همسر و راز دلبسته کردن شوهر

زندگی زناشویی نیز همچون بخش‌های دیگر زندگی ما به کار، تلاش و تمرکز نیاز دارد تا رشد کرده و بهبود یابد. ما به کسب تحصیل و آموزش روی می‌‌آوریم تا زندگی حرفه ای خود را ارتقا بدهیم و بتوانیم شغل بهتر و درآمد بالاتری داشته باشیم پس چرا برای بهبود زندگی زناشویی و رابطه با همسر این کار را نکنیم؟ چرا برای رشد شخصی خود این کار را نکنیم؟  زندگی شما و همسر تان از دو شخصیت متفاوت تشکیل شده اما موجودیت خود را دارد و برای رشد و توسعه به تمرکز حواس و از خودگذشتگی نیاز دارد.

تفاوت مهم بین زندگی زوجینی که زندگی موفقیتی دارند با آنها که شکست خورده هستند تنها در یک چیز است: همه‌‌ی زوجها واکنش یکسانی به رخدادهای یکسان ندارد. همه زندگی‌ها‌ خستگی، یکنواختی، مشکلات مالی، دشواری سرو کله زدن با فرزندان، مشکلات رفت و آمد با اقوام و خویشاوندان، ناامیدیهای عمده زندگی، مشکلات کنار آمدن با تفاوتها و تضادها و .. را دارند. تنها تفاوت اینست که همین مشکلاتی که ممکن است موجب گسستگی زندگی یک زوج شود ‌‌می‌تواند زوجهای دیگری را از پیش بیشتر به هم نزدیک کند. تفاوت در عملکرد آن زوجها و واکنش آن‌ها‌ به مسائل است نه در خود رویدادها.

خیلی از زوجین از پس گذشته ای متفاوت عبور کرده و به هم رسیده اند، تربیتها و الگوهای متفاوتی داشته‌اند و از این رو وقتی ازدواج می‌کنند تازه متوجه می‌شوند که چقدر برای شروع زندگی نامهیا بوده‌اند. پیش از آنکه توضیحات این مقاله را بخوانید باید به خود قول دهید که از این لحظه کاملاً مسئولیت خوشبختی و سعادت زندگی مشترکتان را به عهده بگیرید و همه توجهتان را به اصلاح خود و تلاش برای ساخت رابطه ای بهتر و بهتر معطوف کنید. این را به یاد داشته باشید که اگر همه هم و غم شما اصلاح طرف مقابلتان باشد شکست خورده و ناامید خواهید شد، تنها کسی که قادرید رفتار و کردارش را کنترل کنید خودتان هستید. در هر رابطه دوستانه رشته ای واکنش وجود دارد. اگر شما رفتار خود را تغییر دهید همسر شما هم متقابلاً رفتار خود را تغییر خواهد داد. در اینجا هفت قانون کلی برای دلبسته کردن همسر و یا ترمیم مشکلات در رابطه با شوهر عنوان شده است. هر یک از این هفت اصل مفصلاً توضیح داده شده و در صورت لزوم مثالها و راهکارهایی برای عمل کردن به آن پیشنهاد شده است.

راز اول: شوهرتان را علیرغم تفاوتها همانطور که هست بپذیرید و از تلاش برای تغییر او دست بردارید

همانطور که در فیلم آموزشی رازهای موفقیت زن در زندگی مشترک گفته ام، یکی از اصلیترین نیازهای مرد نیاز به پذیرش است. در واقع نخستین اصل موثر در رابطه با همسر این است که او را درست همانگونه که هست نه آنگونه که ما فکر می‌کنیم باید باشد یا ‌‌می‌تواند باشد، دوست بداریم و از تمایل برای تغییر و کنترل او دست برداریم. نباید عشق همسر خود را به واژه “اگر” محدود کنیم مثلاً “اگر اینقدر برنامه تلویزیون رو تماشا نکنی دوستت دارم”، ” اگر درآمد بیشتری داشته باشی دوستت دارم”. عشق باید همچون هدیه ای بدون چشم داشت باید اهدا شود. باید بگویید که “تو را بخاطر آنچه هستی دوست دارم و خوشبختم که تو را در زندگیم دارم”.

گاهی مردها همسر خود را با سوالاتشان مورد آزمایش قرار می‌دهند. مثلاً از او میپرسند که “اگر شغلم را از دست بدهم چه می‌شود؟”، “اگر در کار جدیدی که شروع کرده ام موفق نشوم چه می‌شود؟”، ” اگر همه موهای سرم بریزد چه می‌شود؟” . آنچه شوهرتان واقعاً نیازدارد بشنود این است که ” هیچ اتفاقی نمی‌افتد. من در هر شرایطی تو را دوست دارم و در کنارت هستم.” یا ” مهم نیست. چیزی که اهمیت دارد اینست که ما در کنار یکدیگر هستیم و من تو را دوست دارم.” تنها با اندکی پشتیبانی از شریک زندگیتان و پذیرش بی قید و شرط او ‌‌می‌توانید نیروی درونی لازم برای مبارزه با مشکلات زندگی را به او بدهید. عشق و حمایت خود را به او ثابت کنید و فشار و استرس ترسها و ناملایمات زندگی را از دوش او بردارید.

برای آنکه بتوانید همسر خود را همچنان علیرغم برخی خصایصش که مورد پسند شما نیست دوست داشته باشید بیاد بیاورید که آنچه از نظر شما عیب تلقی می‌شود ممکن است از نظر زن دیگری حسن باشد. ممکن است از اینکه همسر شما وقت زیادی را برای کار و کسب درامد آختصاص می‌دهد ناراضی باشید در حالی که زن دیگری هست که آرزو دارد مردی پرکار و بااراده داشته باشد. بالعکس ممکن است از این که همسر شما وقت زیادی را در خانه می‌گذراند خسته شده باشید و او را تنبل و بی هدف تلقی کنید در حالی که زن دیگری باشد که آرزوی این را داشته باشد که همسرش از کار دست بکشد و زمانهایی را در خانه با او سپری کند. گاهی زنی مرتب به همسرش بخاطر داشتن بعضی خصیصه‌ها‌ شکایت می‌کند تا اینکه سرانجام همسرش او را ترک کرده و سراغ زن دیگری می‌رود، زنی که درست همان ویژگی‌ها‌ را مثبت تلقی کرده و تمجید می‌کند. و این مرد پس از سالها در کنار زن جدید احساس خوب بودن و پذیرفته شدن را تجربه می‌کند.

بزرگترین مشکلی که در یک زندگی مشترک ‌‌می‌تواند وجود داشته باشد اینست که زن و شوهر فکر کنند نباید اختلاف داشته باشند و باید کاملاً شبیه هم باشند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را بخوانید: چگونه با آرامش بیشتر زندگی و پیشرفت کنیم

بیشتر مردان و زنان گمان می‌کنند که اگر با همسرشان تضاد و اختلاف دارند به این معنی است که رابطه سودمندی ندارند و در زندگیشان مشکلی هست در حالی که بالعکس اگر تضاد و اختلاف وجود نداشته باشد آن رابطه سودمند و موثر نیست. اگر دو نفر کاملاً شبیه یکدیگر باشند بنابراین وجود یکیشان زائد است چون هرگز نمی‌توانند از یکدیگر چیزی بیاموزند. تضاد به رشد می‌انجامد نه لزوما به طلاق. حتی اگر تنها زندگی کنید تضاد درونی وجود دارد. چطور ممکن است شما از دست خودتان عصبانی شوید و گاهی خودتان را به خاطر کاری که کرده‌اید سرزنش کنید اما از دست همسر تان عصبانی نشوید؟

love_nadereebrahimi2

با این آگاهی ازدواج کنید که ازدواج پایان راه نیست بلکه آغاز راه است، یک فرایند پایدار و همیشگی در مسیر رشد و انسان شدن. همانطور که در مقاله ی تفاوت زوجهای موفق و زوجهای ناموفق گفته ام یکی از مهمترین نکات این است که زن و شوهر موفق به ازدواج به عنوان راهی برای رشد معنوی نگاه می کنند. آنها می دانند که قرار نیست ازدواج بدون رنج و سختی باشد، بلکه می دانند که قرار است از منظر تفاوتها و اختلافات به رشد روجی و معنوی برسند. 

همسر خود را بخاطر آنکه با شما متفاوت است سرزنش نکنید و انتظار نداشته باشید که دقیقا مثل شما فکر کند و مثل شما رفتار کند. تضادها را به فرصتی برای رشد کردن و آموختن تبدیل کنید. اگر به گذشته برگردید شاید به یاد بیاورید که اساساً روزی همین تفاوتها باعث جذب شما و همسرتان به یکدیگر شده است. بسیاری اوقات این تفاوتهاست که در ابتدای عشق و ازدواج افراد را برای یکدیگر جذاب می‌کند. اما متاسفانه در میانه راه همان صفات متفاوت که روزی عاشقش شده بودید تبدیل به موضوعی برای اختلاف و درگیری می‌شود. سعی نکنید تفاوتها را به موضوعی برای کنترل و تغییر همسرتان تبدیل کنید. سعی کنید منصفانه قضاوت کنید و به این بیاندیشید که اگر اوضاع برعکس بود و او تلاش داشت که شما را مطابق سلیقه خودش تغییر دهد مطلوب بود؟ اگر به شوهرتان اجازه دهید آزادی آن را داشته باشد که خودش باشد او می‌خواهد بهترین آدم ممکن باشد و آنچه نیاز دارید تا خوشحالتان کند را به شما بدهد.

راز دوم: کاری کنید که وقتی شوهرتان در کنار شماست احساس خوبی نسبت به خودش داشته باشد

Untitled2گفته شده که مردان عاشق یک زن می‌شوند نه به دلیل احساسی که نسبت به او دارند بلکه به دلیل احساسی که وقتی در کنار او هستند نسبت به خود دارند. برای بسیاری از مردان آن زنانی جذاب، استثنایی و فوق‌العاده‌اند که آنها را قادر می‌سازند احساس قدرت بیشتر، توانایی بیشتر، هوش بیشتر یا آگاهی و دانش بیشتر پیدا کنند، احساسی که قبل از ورود آن زن به زندگیشان نداشته‌‌اند.

اگر کاری کنید که در شوهرتان حس غیرعادی بودن، خوب نبودن، شایسته نبودن و کافی نبودن را ایجاد کنید نباید انتظار داشته باشید که عاشق شما باشد. چگونه ‌‌می‌تواند احساس خوبی نسبت به شما داشته باشد در حالی که احساس خوبی نسبت به خودش ندارد. چگونه ‌‌می‌تواند شما را دوست داشته باشد در حالی که شما موجب شده‌اید خودش را دوست نداشته باشد. بطور معمول مردی که در چنین شرایطی قرارگیرد زنش را رها می‌کند و سراغ زن دیگری می‌رود که به او احساس دلنشین خوب بودن را بدهد و او را مورد تمجید و ستایش قرار دهد. بسیاری از روابط نامشروع از همین موضوع سرچشمه می‌گیرد. موضوع این نیست که او عاشق زن دیگری است. وقتی او به زن دیگری پناه می‌برد عاشق احساسی است که از بودن با آن زن نسبت به خود دارد.

بنابراین، همانطور که در فیلم آموزشی پیرامون موفقیت در زندگی زناشویی گفته ام،  اگر می‌خواهید همسرتان را دلبسته خود کنید از همین امروز کاری کنید که او در کنار شما احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد. برای این موضوع باید بیاموزید که از قضاوت کردن دست بردارید و به جای تمرکز بر ضعفهای او بر توانایی‌ها‌یش تمرکز کنید. وقتی شما رفتار مثبتی از خود بروز می‌دهید واکنش مثبتی هم از سوی همسر دریافت می‌کنید. به یاد داشته باشید که هرگز به تغییر دادن همسرتان امید نبندید. برای این منظور راهکارهای زیر مفید هستند:

از جذابیت‌ها‌ و زیبایی‌ها‌ی همسر خود تعریف کنید

زنان بیشتر از مردان به خاطر زیبایی چهره، مو، اندام و لباسهایشان مورد تمجید قرار می‌گیرند. زنان در خانواده و درگروه دوستان و همکاران و نزد شوهرشان مرتب بخاطر زیباییشان ستوده می‌شوند اما مردان چه؟ حتی پسر بچه‌ها‌ هم به اندازه دختر بچه‌ها‌ این شانس را ندارند که برای لباس زیبایی که پوشیده‌اند و برای موها و چهره‌‌ی زیبایشان ستوده شوند. اگر شما از شوهرتان تعریف نکنید چه کسی این کار را خواهد کرد؟ آیا دیگر مردان دوست و همکار او یا زنان محیط کار او؟

مردان در محیط کارشان مرتب به خاطر موفقیت‌ها‌ی حرفه‌ای و توانمندیهایشان تحسین می‌شوند اما در مورد زیبایی ظاهریشان خیر. این وظیفه شماست که این جای خالی را پر کنید. جیم سندرسون در مقاله ای با عنوان “مرد آزاد شده” در لوس آنجلس تایمز نوشته است:

هر زنی از نگاه مرد به بدنش می‌رنجد. هر زنی دوست دارد هوش و استعدادش نیز مورد تحسین قرار گیرد، بخاطر آنچه توانایی انجامش را دارد نه بخاطر آنچه هست. در مورد مردان برعکس است. ما از تحسین شدن بخاطر آنچه ‌‌می‌توانیم انجام دهیم خسته شده ایم. همه ما دوست داریم گه گاه بخاطر جذابیت جسمانیمان تحسین شویم.

به جنبه‌ها‌ی مردانه همسر خود توجه کنید و آنها را ستایش کنید، به پاهای عضلانی‌اش، سینه‌ها‌ی مردانه‌اش، شانه‌ها‌ی پهنش، دستان بزرگش، صدایش، چهره اش، پرشور و حرارت بودنش و هر چیزی که از او مرد می‌سازد توجه کنید و آن را تحسین کنید. به او بگویید که از رابطه زناشویی با او رضایت دارید. گفتن این حرفها باعث می‌شود که شوهر شما بیشتر احساس مرد بودن کند، قوی ترین احساسی که مردی ممکن است داشته باشد.

به او بگویید که شخص مهمی‌ است و برای شما اهمیت دارد

یکی از ارزشمندترین احساس‌هایی که ‌‌می‌توانیم داشته باشیم این است که بر زندگی دیگران به شیوه ای اثر مثبت داشته ایم. برای بیشتر مردم لذتی بالاتر از این نیست که به زندگی مردم شادی بیشتر، آگاهی بیشتر، رفاه بیشتر و خلاصه ارزشی اضافه کرده‌‌اند به عبارت دیگر درک این نکته که در زندگی دیگران اثر مثبتی داریم و برای دیگران با اهمیت، مهم و ارزشمند هستیم بسیار لذتبخش است. در حالی که تصور اینکه بر دیگران اثر منفی داریم و اینکه اصلاً مهم نیستیم و اهمیتی نداریم بشدت ناخوشایند و دردناک است.

وقتی نیاز به توجه خود را به شکلی منفی نشان می دهد

همه‌‌ی ما دوست داریم به گونه ای مثبت در زندگی دیگران اهمیت داشته باشیم، اما وقتی با نادیده گرفتن و اهمیت نداشتن از سوی دیگران روبرو می‌شویم روشی نامناسب برای با اهمیت جلوه دادن خود انتخاب میکنیم. مثلاً زنی که احساس می‌کند از سوی همسرش که پیوسته به کار مشغول است نادیده گرفته شده است ممکن است با افراط در ولخرجی و خشمگین کردن شوهرش سعی در جلب توجه و با اهمیت جلوه دادن خود کند. یا مردی که  از سوی همسرش مورد بی توجهی قرار گرفته با رفتن سراغ زنهای دیگر و برانگیختن حس حسادت همسر تلاش می‌کند که خود را پر اهمیت جلوه دهد. یا مردی که احساس می‌کند همسر بسیار موفق، قدرتمند و مستقلی دارد که به او نیاز ندارد سعی می‌کند با پرخاشگری و زورگویی اهمیت خود را ثابت کند. یا مردی که از سوی همسرش مورد غفلت قرار گرفته اما مورد تایید و تحسین مدیر شرکتش است با بیشتر کار کردن در شرکت، دیر آمدن به منزل و حتی پرداختن به کار در روزهای تعطیل سعی می‌کند اهمیت خود را نشان دهد. او وقتی احساس مهم بودنی که از همسر انتظار دارد را دریافت نمی‌کند آن را در جای دیگر جستجو می‌کند و یا با بی‌توجهی متقابل نسبت به زنش سعی می‌کند اهمیت خود را نشان دهد. مطمئناً احساس مردی که با آمدن به خانه مورد استقبال قرار می‌گیرد، مردی که در منزل و در کنار همسر احساس مهم بودن می‌کند با احساس مردی که از سوی زنش نادیده گرفته می‌شود متفاوت است. به همان نسبت که مرد اول احساس مهم بودن می‌کند خلق و خوی بهتری از خود در مقابل زنش نشان می‌دهد.

زنی که می‌داند که در درون همسرش هر چقدر موفق و قدرتمند کودکی هست که می‌خواهد دوست داشته شود و حس کند که فوق العاده و استثنایی است به رازی بزرگ دست یافته است. مرد می‌خواهد بداند که برای شما در دنیا از هر کسی حتی از فرزندانتان، از پدر و مادرتان، خواهران و برادرانتان، از دوستانتان و حتی از شغلتان مهم‌تر است.

شوهر شما دوست دارد که مرتب او را تحسین کنید. مرتب توانایی‌ها‌ و ویژگی‌ها‌ی مثبتش را به او یادآور شوید به او بگویید که چرا برای شما اهمیت دارد و چرا برای شما متفاوت است. شوهر شما دوست دارد که قهرمان زندگی شما باشد همان شاهزاده‌ی سوار بر اسب سفید که منتظرش بوده‌اید.

به جای عیب جویی کردن او را همانگونه که دوست دارید باشد ببینید

گوته شاعر و نویسنده آلمانی می‌گوید: ” اگر با مردی همانگونه که هست رفتار کنی او همانگونه خواهد ماند اما اگر با وی به نحوی رفتار کنید که گویی آن‌گونه که می‌بایستی باشد هست، او مردی بهتر و بزرگتر خواهد شد” . مردان تمایل دارند که خواسته‌ها‌ی زنان را برآورده کنند. آنها دوست دارند پیوسته همان کسی باشند که زنان از آنان می‌خواهند. اگر به جای غر زدن، شکایت و عیب‌جویی رفتارهای مثبت آنها را تقویت کنید آنها هر روز بهتر و بهتر می‌شوند. هنگامی‌ که باعث می‌شوید که مرد از استعداد و قابلیتی که در وجودش هست اما از آن مطلع نیست آگاه گردد او تلاش می‌کند که با بهبود خود حرف و عقیده شما را اثبات کند.

از همین امروز، به جای عیب جویی کردن از همسر شروع کنید به ویژگی‌ها‌ی مثبت او توجه کنید. دست کم یک خصیصه خوب، هر چند کوچک، برای تحسین روزانه او پیدا کنید. اگر همسر شما در خانواده‌ای بزرگ شده که کمتر اهل تعریف و تمجید بوده و یا اصلاً محروم بوده به دو برابر تحسین نیاز دارد و اگر اهل پز دادن و لاف زدن است به سه برابر تحسین احتیاج دارد. این قانون را به یاد داشته باشید:

هر چه بیشتر خودم را دوست داشته باشم کمتر نیاز دارم تو را متقاعد کنم که چقدر بزرگم. هر چه کمتر خودم را دوست داشته باشم بیشتر نیاز دارم دیگران را متقاعد کنم که چقدر عالی هستم. میزان علاقه یا تنفر از خودم بستگی فراوان به این دارد که در دوران کودکی چقدر تحسین شده ام.

تمرین عملی:

شوهرتان را بابت همه کارهایی که انجام می‌دهد تحسین کنید: اگر در نظافت منزل به شما کمک می‌کند، اگر تعمیرات وسایل را انجام می‌دهد، اگر اهل ورزش است، اگر اهل مطالعه است، اگر درآمد خوبی دارد، اگر پرکار و با اراده است و…

شوهرتان را بابت آنچه میگوید تحسین کنید: اگر از خاطراتش میگوید، اگر از موفقیتهایش میگوید، اگر از کتابهایی که خوانده میگوید، اگر شوخ طبع است، اگر منطقی است، اگر خیالپرداز است، اگر بلندپرواز است، اگر حتی کم حرف است.

شوهرتان را بابت آنچه برایش ارزشمند است تحسین کنید. اگر انسان درستکاری است، اگر با اخلاق است، اگر امانتدار است، اگر دیندار است، اگر اهل ریسک کردن است، اگر عاقل و با درایت است، اگر معتمد و امین است، اگر صادق و راستگوست، اگر منضبط است، اگر خانواده دار و پایبند است، او را تحسین کنید.

راز سوم: در برخورد و ارتباط با همسر دقت به خرج دهید

Untitled3به نظر می‌رسد بسیاری از ما زنها به خوبی می‌دانیم که در ارتباط با دوستانمان چطور رفتار کنیم که آنها خاص و استثنایی به نظر برسند اما نوبت به شوهرمان که می‌رسد همه این نکات ارتباط موثر را فراموش می‌کنیم. بسیاری از ما در روز در محل کار، در بین خویشاوندان و دوستان می‌دانیم که چطور با ادب و احترام رفتار کنیم، خود را کنترل کنیم و از ایجاد رنجش بپرهیزیم. اما در مورد نزدیکترین کس ما که همسرمان است رفتاری سهل انگارانه و توام با بی مبالاتی داریم. باید خود را موظف کنیم که در ارتباط با همسرمان دقت به خرج دهیم:

 

شنونده خوبی باشید و با گوش دل به حرفهای همسر خود گوش دهید نه گوش سر

تا به حال چند بار شده که همسر شما ناراحتی خود را در مورد مساله‌ای به شما ابراز کرده و شما سریعاً لیستی از راه‌حل‌ها‌ را برای کمک به او بیان کرده‌اید؟ تا به حال چند بار همسرتان از اینکه از کس یا چیزی ناراحت است با شما صحبت کرده و شما از فرد مقابل یا شرایط موجود دفاع کرده‌اید و یا او را سرزنش کرده مورد قضاوت قرار داده‌اید؟ تا به حال چند بار همسرتان از شرایط ناراحت کننده‌اش برای شما حرف زده و شما شروع به انتقادات سازنده برای اصلاح او کرده‌اید؟

یکی از مهمترین نکاتی که در کارگاههای پرورش مهارت گفتگو به سبک دیالوگ به افراد می آموزیم موضوع همدلی است. مسئله ای که متاسفانه در فرهنگ ما ضعیف است. بر این اساس، آنچه همسر شمادر اغلب اوقات نیاز دارد واقعا راه‌حل‌ها‌ی شما نیست بلکه همدلی شماست. لازم نیست هوشتان را به کار بیندازید و به جای او فکر کنید بلکه کافیست کنار او باشید، حرفهای او را با گوش دل بشنوید و با او همدلی کنید. گاهی یک جمله کوتاه ” واقعا متاسفم. می‌فهمم که چقدر سخت و ناراحت کننده است” برای او از هر راه حلی بهتر است و وقتی خودش حالش بهتر شد ‌‌می‌تواند راههای بهتری پیدا کند. اگر مرد شما آنقدر شجاعت دارد که از ترسها و نگرانیهایش برای شما بگوید به جای اینکه او را قضاوت کنید به حرفهایش گوش دهید و او اطمینان خاطر دهید که او را باور دارید و همیشه در کنارش خواهید بود. اجازه بدهید که بداند ‌‌می‌تواند همیشه حرفهایش را به شما بزند. 

هر روز همسر خود را در آغوش بگیرید و لمس و نوازش کنید

آیا می‌دانستید اگر انسان نوازش و یا لمس نشود می‌میرد؟ در طی تحقیقی که در زمان جنگ جهانی دوم انجام شد معلوم شد که نوزادانی که در شیرخوارگاههای بهداشتی امریکا بودند میمیرند در حالی که نوزادانی که در شیرخوارگاههای غیربهداشتی مکزیک بودند زنده می‌مانند. تحقیقات نشان داد که علت مرگ نوزادن در دسته اول این بود که آنها جز در موقع تعویض پوشک لمس نمی‌شدند در حالی که نوزادان در مکزیک مادر اختصاصی داشتند که آنها را در آغوش می‌گرفت و تغذیه می‌کرد. تحقیقات نشان داده که بیشتر تبهکارانی که دست به جنایت می‌زنند در کودکی نوازش نشده‌‌اند. نوازش و آغوش ماده شفابخشی را در بدن آزاد می‌کند که مقاومت بدن را در مقابل بیماری افزایش می‌دهد و دوره درمان بیماران را تا سه برابر تسریع می‌بخشد. همسر خود را در آغوش بگیرید. او را نوازش کنید. دست‌ها‌ی او را به مدت ده دقیقه در دستتان بگیرید و به آن بوسه بزنید.

هدیه ای که از همسر خود می‌گیرید را استفاده کنید

برخی از زنان وقتی هدیه ای از شوهر خود می‌گیرند از آن انتقاد می‌کنند مثلا سلیقه همسرشان را زیر سوال می‌برند یا از اینکه مبلغ زیادی برای چیز پیش پا افتاده ای خرج کرده از او انتقاد می‌کنند. وقتی همسرتان برای شما هدیه ای می‌دهد به سراغ قیمت و زیبایی آن نروید بلکه آن را استفاده کنید. بپوشید و به دیگران نشان دهید و از او بابت هدیه قدردان باشید. اگر هدیه را دوست ندارید به جای اینکه به بی سلیقگی همسرتان توجه کنید به اینکه تا چه اندازه با عشق آن را خریده و قصدش شاد کردن شما بوده است بیندیشید.

برای مطالعه ادامه مقاله از این لینک استفاده کنید: راز دلبسته کردن شوهر 

نویسنده: مرضیه فاطمی، مدرس بسته آموزشی زن موفق در زندگی مشترک

دیدگاه‌ها (1)

*
*

    تورج مهمان فروردین ۲۰, ۱۳۹۶ پاسخ

    بسیار زیبا موفق باشی