یک پنجره برای بهتر زیستن

تفاوت کلیدی بین ازدواج موفق و ازدواج ناموفق

تفاوت کلیدی بین ازدواج موفق در زندگی زناشویی و ازدواج ناموفق

تغییرات زندگی زناشویی

زندگی زناشویی مدام در حال تغییر است، هر یک از زوجین در طول زندگی تغییر کرده افکار، روحیات، نگرش و رفتار متفاوتی پیدا می کنند، هیجانات و احساسات نیز دائما در حال نوسان است و بسته به رخدادها و شرایط بیرونی رفتار همسران نسبت به هم تغییر میکند.

به عنوان مثال، تغییر شغل یا از دست دادن شغل همسر، به دنیا آمدن یا از دست دادن فرزند، نقل مکان، بیماری یکی از زوجین، فوت پدر یا مادر یکی از زوجین، نوسانات مالی، پیری و هر یک از رخدادهای پیش بینی نشده و یا حتی از پیش برنامه ریزی شده در زندگی زن و شوهر رفتار آنها و کیفیت زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

زندگی زناشویی پر از تغییرات است و تنها انتخاب زن و شوهر چگونگی پاسخ دادن به این دگرگونی هاست. چگونگی برخورد زن و شوهر با این تغییرات کیفیت زندگی و ازدواج آنها را مشخص میکند.

شما در کدام فصل زندگی زناشویی هستید؟

همانطور که طبیعت از چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان تشکیل شده است، یک زندگی زناشویی نیز ممکن است فصول مختلفی را تجربه کند.

روزهای پرعشق و اشتیاق بهاری، روزهای رشد و شکوفایی تابستانی، روزهای رنجش و دلخوری پاییزی و روزهای سرد و خشک زمستانی.

البته ترتیب و چرخش فصول زندگی زناشویی لزوما مشابه طبیعت نیست، ممکن است زوجی مستقیم از بهار به زمستان بروند، ممکن است از پاییز به تابستان برگردند و ممکن است با تلاش خود همیشه در تابستان که فصل شکوفه و میوه دادن است باقی بمانند.

گری چپمن در کتاب “چهار فصل ازدواج”  زندگی زناشویی را بسته به احساسات و افکاری که زوجین تجربه میکنند و رفتارهایی که در قبال هم انجام میدهند در چهار فصل دسته بندی کرده است.

آشنایی با هر یک از این دسته بندی ها به ما کمک میکند که جایگاه واقعی خود را شناسایی کنیم و در صورت لزوم برای تغییر فصل زندگی خود و یا باقی ماندن در فصل خوبی که هستیم آگاهانه تلاش کنیم. این چهار فصل و نیز احساسات، افکار و رفتارهای مرتبط با هر یک را در ادامه توضیح داده ایم.

افکار، احساسات و رفتارهای بهاری

بهار با احساسات سرزندگی، شادابی و سبکبالی مانند شادی، امید و خشنودی شناخته میشود در ازدواج های بهاری زوجین تفکرات مثبتی نسبت به یکدیگر دارند که با قدردانی و انتظارات مثبت نسبت به آینده همراه میشود.

در بهار زوجین پر از احساسات و افکار عاشقانه نسبت به یکدیگر هستند و مرتب به دنبال فرصت و راهی برای ابراز عشقشان میگردند.

لحظه های بهاری پر از حس اعتماد به همسر است. اعتقاد به درستی و کمال و بی عیب و نقصی هسرمان که موجب میشود حتی در موقعیت های مشکوک بهترین تصممیات را بگیریم. بهار فصل تازه ای از فعالیتها را به روی زوجین میگشاید.

زوجین به دنبال پرورش و تقویت روابط زناشویی خود هستند و به دنبال راههایی برای بهتر کردن زندگی زناشویی خود میگردند.

البته در فصل بهار نیز گاهی مسائلی باعث رنجش زوجین میشود و از لذت و شادی عشق آنها میکاهد اما نه آنقدر که فصل زندگی زناشویی را تغییر دهد. بلکه زوجین خود را آماده تغییر و دگرگونی برای کاهش این رنج ها میکنند.

در فصل بهار زوجها به سمت تغییرات سازنده هدایت میشوند. بهار شروعی دوباره است، فرصتی تازه برای عشق ورزیدن، زمانی برای یافتن الگوها و شیوه های نوین رفتار ها، عشق ورزی کردن و همدلی با همسر. ازدواج بهاری راهی برای رسیدن به صفا و صمیمیت و گرمای تابستانی است.

افکار، احساسات و رفتارهای تابستانی

تابستان فصلی است که در آن باغبان هر چه در بهار کاشته و پرورش داده برداشت میکند. تابستان زمان میوه دادن تلاش، عشق و هیجان بهار است.

فصلی که آرزوهای بهاری در آن محقق میشود. شاید هیجانات کاهش یابد اما عشقی به مراتب عمیقتر حاصل میشود.

رنجشها و دلخوری ها کاهش می‌یابد. زن و شوهر یاد گرفته اند که با یکدیگر چگونه رفتار کنند، یکدیگر را شناخته اند و به صمیمیت و دوستی و با هم بودن رسیده اند.

در فصل تابستان، زن و شوهر مستقل از اینکه در چه شرایط و مشکلاتی هستند از احساس تعهد و سرسپردگی که به هم دارند خرسند و راضی هستند.

شاید آنها درگیر مشکلات مالی باشند، شاید درگیر بیماریهای جسمانی باشند، شاید درگیر مشکلات فرزندان باشند و هزار مساله دیگر، اما هیچ یک از این مشکلات از اتحاد، صمیمیت، با هم بودن و احساس رضایت و خرسندی که از داشتن یکدیگر دارند کم نمیکند.

بطور خلاصه تابستان با احساساتی از قبیل خوشحالی، رضایت، خرسندی و پیشرفت و پیوند تعریف میشود.

تمایل به رشد و پیشرفت

ازدواجهای تابستانی مانند گلهایی است که نیاز به آبیاری دارد و زوجهای تابستانی آموخته اند که برای حفظ صفا و صمیمیت تابستانیشان باید تلاش کنند و این گلها را مرتب آبیاری کنند.

از این رو ویژگی مشترک زوجهای تابستانی تمایل برای رشد و پیشرفت است.

آنها آموخته اند که از هیجانات و خیالپردازی های بهاری بکاهند و در عین پرداختن به کار و مشغله ها و امور روزمره اجازه ندهند که بین آنها جدایی بیفتد.

آنها هر روز و هر روز بهتر میشوند و دریافته اند که علیرغم دشواری های موجود زندگی باید تلاش کنند تا یک زندگی عاطفی خوب برای یکدیگر بسازند تا در کنار یکدیگر آرامش و آسایش را تجربه کنند.

زوجهای تابستانی میل به رشد و پیشرفت دارند. آنها افکار مثبت و سازنده دارند و برای آبیاری گلهای زندگیشان تلاش میکنند تا بتوانند این لحظات خوب تابستانی را برای همیشه حفظ کنند.

گفتگو و ارتباط موثر

زوجهای تابستانی یکدیگر را بهتر درک میکنند، تفاوتهایشان را پذیرفته اند و چگونگی رفع اختلافها را آموخته اند. و در عین اینکه زندگی آرامی را تجربه میکنند هنوز در پی قدم های مثبتی برای آینده هستند.

یکی از مهمترین ویژگی های زوجهای تابستانی ارتباطات سازنده، قوی و پایدار است. آنها فضای امن و آرامی برای گفتگو ایجاد کرده اند بگونه ای که در موقع گفتگو احساس امنیت و قوت قلب میکنند.

آنها نسبت به یکدیگر دلسوز هستند، خشم و عصبانیت خود را کنترل میکنند، اختلافات و کشمکش ها را حل میکنند و میل به داشتن ارتباطی صمیمی با یکدیگر دارند. آنها آموخته اند که با گفتگو یکدیگر را بیشتر درک کنند و مانند یک گروه متحد پیش بروند.

آنها اموخته اند که هرگز با خشم و کینه به رختخواب نروند، با یکدیگر صادق باشند و بخشش و مهربانی را سرلوحه خود قرار دهند.

اگر علاقه مند هستید که مهارتهای گفتگو را در خود افزایش دهید میتوانید از کارگاه پرورش مهارت گفتگوی هم افزا که ما برگزار میکنیم استفاده کنید.

در این کارگاهها افراد می آموزند که قبل از هر چیز احساسات خود را بشناسند و به آن بها بدهند. وقتی یاد میگیریم به خودمان خوب گوش دهیم، کم کم یاد میگیریم که به دیگران هم گوش دهیم.

وقتی یاد احساسات خود را درک میکنیم، کم کم احساسات دیگران را نیز درک میکنیم و این اولین قدم برای برقراری یک ارتباط سازنده و یک گفتگوی هم افزاست.

پذیرش تفاوتها

 زوجهای تابستانی میدانند که تفاوتها اجتناب ناپذیر و در عین حال تفرقه انگیز است.

آنها آموخته اند که آزادی فکر، آزادی احساس و آزادی عمل  را به یکدیگر هدیه کنند و به جای سعی در کنترل و تغییر همسرشان اجازه دهند که او از تفاوتهای خود لذت ببرد.

آنها آموخته اند که کلید زنده و پایدار نگه داشتن زندگیشان داشتن نگرش مثبت نسبت به تفاوتها و چشم پوشی از نقایص و کاستیهای یکدیگر است.

اقدام برای اصلاح خود و بهبود زندگی زناشویی

زوج تابستانی مرتب برای اصلاح و ارتقای خود و زندگی زناشویی شان تلاش میکنند.

آنها به مطالعه کتاب، شرکت در سمینارها و همایشها و مراجعه به مشاورین روی می آورند تا کیفیت زندگی خود را بهبود بخشیده و برای حفظ تابستان زندگی خود بکوشند. آنها می آموزند چگونه به نیازهای همسرشان پاسخ دهند، چگونه از زبان عشق خودش با او سخن بگویند و چگونه اختلافات و تفاوتهای طبیعی او را بپذیرند.

یک تمایز جالب زوجهای تابستانی در مخاطبین ما 

“اقدام برای بهبود زندگی” یکی از جالبترین ویژگی های زوجهای تابستانی است که من خود به عینه شاهد بوده ام. یک بار یکی از مشتریان وفادار ما که مرتب از محصولات آموزشی ما خریداری می کرد به من پیغام داد که: “خانم فاطمی نکند فکر کنید که زندگی مشترک من مشکلی دارد.

من خیلی همسرم را دوست دارم و دلم میخواهد بهترین زندگی را کنار او داشته باشم از همین روست که سعی می کنم روی خودم و زندگی ام کار کنم”.

به او اطمینان خاطر دادم که تقریبا مطمئن هستم که کسی که از ما خرید می کند زندگی خوبی دارد.

چون شاهد بوده ام  اکثر کسانی که زندگی بدی دارند حتی اگر به رایگان به آنها مطالبی را بدهی استفاده نمی کنند. چه رسد به اینکه بخواهند برای اصلاح زندگی هزینه کنند. در حقیقت همین رویه بوده که موجب شده زندگی بدی داشته باشند.

از سوی دیگر مخاطبین من اکثرا کسانی هستند که خود در جایگاه خوبی هستند. به واسطه ی تلاشهایی که پیش از این در زمینه رشد فردی کرده اند همین حالا هم موفق هستند. اما دوست دارند از این بیشتر موفق باشند. این ویژگی افراد موفق و زوجهای تابستانی است.

آنها برای بهبود زندگیشان سرمایه گذاری می کنند.

پیشنهاد میکنم حتما مقاله راز دلبسته کردن شوهر را مطالعه نمایید.

رشد معنوی

 زوجهای تابستانی در کنار یکدیگر رشد روحی و معنوی را تجربه میکنند. آنها می آموزند که از خودخواهی ها، لجاجت ها و حسادت ها دست بردارند، اخلاق خود را رشد و توسعه دهند. آنها یاد میگیرند برای حل مشکلات به درگاه خداوند پناه ببرند و با انجام دستورات الهی زندگی زناشویی و مقدس خود را حفظ کنند.

در ازدواجهای تابستانی نیز گاهی اختلافات زیرزمینی و پنهان شده سر باز میکنند و موجب ایجاد بحث و مشاجره میشوند.

اما  زوجهای تابستانی همیشه به دنبال راهههای برای رهایی از این اختلافات و حفظ ازدواج تابستانی خود هستند. این زوجین با اقدامات مثبتی که انجام میدهند برای همیشه تابستان ازدواج خود را حفظ میکنند و ازدواجشان را به دیگر فصلها نمیفرستند.

افکار، احساسات و رفتارهای پاییزی

فصل پاییز با احساساتی چون دلتنگی، اندوه، ترس و حس طرد شدن همراه است.

زوجهای پاییزی علیرغم اینکه از کیفیت زندگی زناشویی خود راضی نیستند اما ممکن است اصلا آن را بروز نداده در این باره شکایتی نکنند.

ممکن است خود را در هاله ای از احساسات سردرگمی، پریشانی، ناکامی، خستگی، افسردگی، ناامیدی، حس قدردانی نشدن از سوی همسر، حس دلمردگی و پژمردگی و حتی حس تنهایی، عدم اعتماد و وحشت دریابند.

اولین تفکر پاییزی با نگرانی شدید در رابطه با ازدواج و وقایع مخربی که ممکن است در آینده رخ دهد همراه است. آنها متوجه کاستی ها و اختلافاتی شده اند اما اینکه آیا از پاییز به زمستان بروند یا به فصل دیگر همگی وابسته به عملکرد آنها در مقابل این افکار و احساسات است.

غفلت و کوتاهی

همانطور که در مقاله آگاهانه زیستن اولین رکن عزت نفس توضیح دادیم آگاهانه زیستن یک فرایند انتخابی است. اما بسیاری افراد ترجیح میدهند زمانی که به مشکلی بر میخورند، زمانی که صدایی در عمق وجودشان از یک نارضایتی عمیق خبر میدهد، خود را به بی خبری و نا آگاهی بزنند و وانمود کنند که اتفاقی نیفتاده است.

احساسات خود را سرکوب کنند و گمان کنند که با نادیده گرفتن مشکلات مسائل به خودی خود حل میشود. این غفلت و کوتاهی یکی از اصلی ترین ویژگی های ازدواج ازدواج پاییزی است. زوجین پاییزی خود را به بی خبری میزنند، نگرانی ها و احساسات خود را سرکوب میکنند و فکر میکنند که ازدواج آنها به خودی خود و بدون هیچ مدیریتی بهبود خواهد یافت.

آنچه زوجین را در پاییز نگه میدارد و به زمستان میکشاند شیوه نادرست برخورد آنها با این مسائل است.

حقیقت این است که هر یک از زوجین پیش از اینکه به بحرانهای بزرگی چون فاصله گرفتن، سردی و حتی خیانتهای جنسی دچار شوند چه بسا ماهها در پاییز زندگی خود بوده اند اما مسئولیت زندگی مشترک خود را به عهده نگرفته و برای آن اقدامی نکرده اند. نادیده گرفتن مسائل و غفلت از یکدیگر مهم ترین مشخصه ازدواجهای پاییزی است.

پیشنهاد میکنم حتما مقاله آگاهانه زیستن، اولین رکن عزت نفس را مطالعه نمایید.

کمبود ارتباط و گفتگو

از دیگر رفتارهای پاییزی کمبود گفتگو و ارتباط موثر است.

مسائلی چون کمبود ارتباط مناسب، عدم اختصاص زمان کافی برای یکدیگر و هدایت دو زندگی مجزا از هم که نهایتا باعث شده زوجین روز به روز بیشتر از هم فاصله بگیرند و نهایتا عدم وفاداری، دروغ و عدم اطمینان را وارد روابط خود کنند.

برخی از زوجین به قدری درگیر تربیت فرزندان میشوند که از یکدیگر غافل میشوند. غافل از اینکه وقتی خودشان در اثر غفلت و بی توجهی یک ازدواج پاییزی را تجربه میکنند به فرزندان خود نیز آسیب میزنند.

برخی دیگر نیز هستند که در زندگی شغلی و اجتماعی موفقند و توانایی های خوبی دارند اما نوبت به عشق و همسر که میشود از توانایی گفتگوی مناسب باز میمانند.

عشق و صمیمیت وسیله ای میشوند که عمیقترین احساسات سرکوب شده ی آنها سر باز کند و آنها را از یک گفتگوی موثر با کسی که نزدیکترین و عزیزترین فرد ببرای آنهاست باز دارد.

به این ترتیب هر چه عشقشان عمیقتر میشود اختلاف و جر و بحث و دعواهایشان نیز در هر گفتگو عمیقتر و شکننده تر میشود.

حرکت از پاییز به زمستان با عدم گفتگوی مناسب

در این حال زوجین پاییزی به جای اینکه به جای اینکه در یک فضای امن به بهبود خود، شناخت احساسات، بهبود روابط و بهبود مهارتهای گفتگوی خود بپردازند از یکدیگر رنجیده شده، کینه به دل میگیرند.

اگر این کاستی ها برطرف نشود زوجین به طور طبیعی رهسپار زمستان خواهند شد. اگر علاقه مند هستید که مهارتهای گفتگو و ارتباط خود را افزایش دهید میتوانید از کارگاههای پرورش مهارت گفتگوی هم افزا که ما برگزار میکنیم استفاده کنید.

ما در این کارگاهها عمیقترین جنبه های شخصیت خود را می آموزیم و یاد میگیریم که چطور با حس احترام و توجه به دیگران گوش دهیم، خود را به جای دیگران قرار دهیم، رفتار همدلانه داشته باشیم، و از زاویه نگاه دیگران به مسائل نگاه کنیم. یک گفتگوی هم افزا اولین گام برای برقراری یک ارتباط عمیق و سازنده است.

عدم جستجوی راهکار مناسب

ماندن در پاییز و رفتن به زمستان، یا در مقابل حرکت به سمت بهار و تابستان همگی بستگی به عملکرد زوجین در مقابل مسائل ناخوشایند پاییزی دارد. زوجینی که در این فصل می مانند و از زمستان سر در می آورند کسانی هستند که به دنبال یک راهکار مناسب برای رفع مشکلات نمیروند.

رهایی از پاییز

گاهی زوجین سرگرم لذت بردن از زندگی تابستانی خود هستند و بی آنکه بدانند آرام آرام وارد پاییز میشوند.

اما زمانی که یک یا هر دوی زوجین به نگرانی های خود توجه نشان دهد و از مطالعه، شرکت در همایش های مرتبط یا کمک گرفتن از مشاوران بهره برد میتواند زندگی زناشویی خود را دوباره به تابستان برگرداند.

اما اگرهیچ یک اقدامی نکنند و انرژی اختصاص ندهند، طبیعت آنها را به پاییز و بعد هم زمستان سوق خواهد داد.

افکار، احساسات و رفتارهای زمستانی

زمستان یعنی دشواری. در این فصل رویاهای بهاری به سردی و تلخی می گراید، زن و شوهر در روابطشان خشک و غیرمنطقی هستند و معمولا مذاکرات زن و شوهر به دعوا و بحث و جدل ختم میشود و به نتیجه نمیرسد. برخی نیز در این میان از بحث دست میکشند و چون راهی به سوی یک گفتگوی صحیح، منطقی و هم افزا نمی یابند سکوت و سردی را انتخاب میکنند.

ازدواج زمستانی با نوعی خشکی و انعطاف ناپذیری همراه است، . و از گفتگوی موفق، تلاش برای درک افکار و احساسات طرف مقابل و نهایتا رسیدن به یک سازش معنادار خبری نیست.

احساسات و عملکرد زمستانی

احساسات زمستانی عبارتند از ناراحتی و رنجش، خشم و ناامیدی، حس طرد شدن و عدم پذیرش و خلاصه سردی، تندی، خشکی و تلخی. رفتارهای زمستانی عبارتند از بزرگ و وحشتناک جلوه دادن مسائل و تمایل به پذیرش این باور که شرایط تغییر ناپذیر هستند.

همانطور که در مقاله ی دعوای زن و شوهرها گفته ام در این مواقع زن و  شوهر یا یا تمایل دارند که گوشه گیری و انزواطلبی اتخاذ کنند و هیج حرکت مثبتی برای تغییر شرایط انجام ندهند یا دست به سخنان تند و زننده و رفتارهای خشونت آمیز بزنند.

در این فصل روابط بین سکوت و جدال در نوسان است، ممکن است از لحاظ عاطفی و جنسی کاملا از هم جدا شوند،  توهین های لفظی کم کم به اهانت های فیزیکی و روابط جنسی به میدان پیکار تبدیل شده و نهایتا ممکن است خیانتهای جنسی آخرین ضربه را به پیکر ازدواج وارد سازد.

رهایی از زمستان    

فصل زمستان لزوما پایان یک زندگی مشترک نیست و می تواند به هر یک از فصول دیگر تغییر یابد.

همانطور که درد و رنج بیمار را به مطب دکتر می کشاند تا بیماری را درمان کند زمستان هم میتواند زن و شوهر را وادار کند که سرانجام راهی برای پایان یافتن مشکلات خود بیابند.

خیلی از زوجینی که به مشاور مراجعه میکنند در فصل زمستان زندگی زناشویی هستند و فرصت این را می یابند که دوباره ریشه های خود را کشف کنند و از پس یک آزمایش زمستانی سربلند و پیروز بیرون بیایند.

ازدواج زمستانی به مثابه بحرانی است که باعث میشود افراد یک بار دیگر به خود بیایند، اشتباهات خود را بپذیرند و خطاهای دیگری را ببخشند.

زوجین بسیاری هستند که پس از یک طوفان سرد و یخبندان زمستانی با قدرت عفو و بخشش بار دیگر گرمای عشقشان را بیدار کرده یخهای زمستانی را آب می کنند و شکوفه های بهاری زندگیشان را آبیاری میکنند.

پیشنهاد میکنم هرگز بسته آموزشی “زن موفق در زندگی مشترک” را که به بررسی رازهای ارتباط موفق با شوهر می پردازد از دست ندهید

نتیجه گیری 

رخدادهای زندگی زناشویی و کیفیت احساسات و رفتارهای زن و شوهر در طول زندگی درگیر نوسانات است.

گاه زوجین سرشار از عشق و شور بهاری هستند ، اما بعد کم کم درگیر مشغله های کاری و گرفتاری های زندگی میشوند و از هم غافل میشوند، گاه درگیر بی تفاوتی ها و رنجش و کینه ی پاییزی میشوند، گاه زبان به طعن و کنایه باز میکنند و گاه دچار قهر و کینه ی زمستانی میشوند.

گاه نیز زوجین به گونه ای کنار هم رشد میکنند که علیرغم همه مشکلات و سختی ها زوج مثل دو دوست عاشق و متعهد در کنار هم زندگی شیرین تابستانی را تجربه میکنند.

آشنایی با چهار فصل ازدواج به زوجین این فرصت را میدهند که موقعیت خود را شناسایی کنند و بتوانند متناسب با فصلی که هستند رفتارها و تصمیمات مناسبی اتخاذ کنند که کیفیت زندگی زناشویی آنها را بهبود دهد.

نویسنده: مرضیه فاطمی

این مطالب بخشهایی از وبینار راز شکوفایی عشق در زندگی مشترک گرفته شده است. برای دانلود فیلم وبینار  کلیک کنید: راز شکوفایی عشق 

دیدگاه‌ها (0)

*
*